Што е арома терапија и како влијае врз организмот?

Важно е да се напомене дека есенцијалните масла треба да се користат внимателно, бидејќи можат да предизвикаат алергиски реакции или други несакани ефекти кај некои луѓе. Секогаш е добро да се консултирате со професионалец пред да започнете со аромотерапија, особено ако имате здравствени проблеми или сте бремени.

Ароматерапијата е делотворен метод за психофизичко лекување, а се базира на примена на растителни масла. Камилицата се користи за смирување и релаксирање, санирање воспаление, алергија и болки. Нането го регулира варењето…

 • Маслото од лаванда е едно од ретките кое директно може да се нанесува на кожата. Олеснува главоболка, ја брка несоницата и го намалува крвниот притисок.
 • Камилицата се користи за смирување и опуштање, санирање воспаленија, алергија и болки, па се препорачува кај чувствителна кожа.
 • Нането го регулира варењето, ублажува мигрена и болки во мускулите, а во комбинација со лимон и еукалиптус ја поправа концентрацијата.

 • Маслото од роза смирува, поттикнува микроциркулација и придонесува за воспоставување хормонална рамнотежа, а во козметичките препарати служи за подигање на тонусот на кожата, затегање и хидрирање.
 • Јасминовото масло спаѓа меѓу најскапите масла, а има антисептични, стимулативни и афродизијачки својства.
 • Маслото од мандарина ја ублажува напнатоста и нервозата. Се користи за третирање стрии.
 • Маслото од еукалиптус штити од настинка, олеснува искашлување и дишење, а делотворно е и во случај на убоди од инсекти.

Ароматерапијата е холистичка терапија која користи есенцијални масла и други ароматични растителни екстракти за да ја подобри физичката и психичката благосостојба. Овие масла можат да се користат на различни начини, како што се инхалација, масажа, бањи и дифузија во воздухот.

Како влијае аромотерапијата врз здравјето?

 1. Намалување на стресот и анксиозноста:
  • Есенцијални масла како лаванда, камилица и бергамот имаат смирувачки ефект и помагаат во намалување на стресот и анксиозноста.
 2. Подобрување на сонот:
  • Маслата како лаванда и иланг-иланг се познати по нивниот ефект на подобрување на квалитетот на сонот и помагање во справување со несоница.
 3. Подобрување на расположението:
  • Цитрусни масла како портокал, лимон и грејпфрут можат да го подобрат расположението и да ја зголемат енергијата.
 4. Намалување на болката:
  • Есенцијални масла како пеперминт и еукалиптус можат да помогнат во намалување на болката и воспаленијата.
 5. Јакнење на имунолошкиот систем:
  • Некакви масла, како чајно дрво и евкалиптус, имаат антимикробни својства и можат да помогнат во зајакнување на имунолошкиот систем.
 6. Подобрување на дигестијата:
  • Маслата како ѓумбир и пеперминт можат да помогнат во подобрување на дигестијата и намалување на дигестивните проблеми.

Начини на примена на есенцијалните масла:

 1. Инхалација:
  • Можете да користите дифузери или едноставно да ставите неколку капки масло на марама и да вдишувате.
 2. Масажа:
  • Маслата се разредуваат со базично масло (како бадемово или кокосово масло) и се користат за масажа на телото.
 3. Бања:
  • Неколку капки масло се додаваат во топла бања за релаксација.
 4. Компреси:
  • Користење на компреси натопени со разредено есенцијално масло за локална апликација на телото.

Важно е да се напомене дека есенцијалните масла треба да се користат внимателно, бидејќи можат да предизвикаат алергиски реакции или други несакани ефекти кај некои луѓе. Секогаш е добро да се консултирате со професионалец пред да започнете со аромотерапија, особено ако имате здравствени проблеми или сте бремени.