дома Занимливости страница 210

Занимливости

Се претворате ли во вашата мајка?

Кога бевме мали, сакавме да бидеме исти како нашата мајка. Потоа малку пораснавме, па нашите мајки почнаа да ни одат на нерви и сакавме да бидеме сè, само не како нив. Колку и да...

Месецот на раѓање го одредува вашето здравје

Постојат низа студии кои го поврзуваат месецот на раѓање со инциденцата на заболувања, а неодамна кон нив се придружи и онаа направена од страна на шпанскиот универзитет Аликанте, чии истражувачи ја анализираа врската помеѓу...

Како да се преживее најдепресивниот месец во годината?

Празничната и постпразнична депресија најчесто ги погодува постарите лица, осамените, оптоварените со здравствени проблеми и оние кои се во економска криза. Докажано е дека јануари е најдепресивниот месец во годината, период во кој се...

5 чекори за подобро здравје во 2018 година

Во новата година бидете поактивни – вежбањето не само што е важно за физичкото здравје, туку е и битен фактор за добро ментално здравје. Само еден час вежбање неделно позитивно ќе делува на...

Како изгледа првиот час од животот на новороденчето

Шведските научници внимателно следеле 28 бебиња за да видат низ какви промени поминуваат на самиот почеток на нивниот живот. Ова истражување, објавено во магазинот „Acta Pediatrica“, покажало како новороденчето се однесува инстинктивно, кога е...

Наздравете со шампањ и намалете го ризикот од деменција

Соединението што се наоѓа во Pinot Noir и Pinot Meunier, видови шампањ, спречува развој на болести на мозокот и ја зајакнува меморијата. Професорот Џереми Спенсер, еден од академиците кои спровеле експеримент на Универзитетот Рединг,...

ДОКАЖАНО: Мажи, одете на пиво, тоа е добро за вашето здравје!

Можеби за некого ќе изгледа само како изговор, но излегувањето на пиво и дружењето со пријателите, е корисно за мажите на неколку нивоа! Посетата на пабот може да направи чуда за менталното здравје на...

ДОДЕКА ПАТУВАТЕ: Седете во средниот дел на авионот

Турбуленциите, секако, не се пријатна работа додека патувате со авион, особено за оние со страв од летање или слаб стомак. Но не секој дел од авионот се тресе подеднакво. Кое е најдоброто место каде...

Дали вежбањето во вечерните часови го забрзува слабеењето?!

Досегашните студии покажале дека вежбањето во утринските часови, на гладен стомак, го забрзува согорувањето на мастите и на тој начин го поттикнува слабеењето. Меѓутоа, една неодамнешна американска студија покажала дека за слабеење уште поефикасно...

Бебињата растат побрзо додека спијат

Научниците потврдија: бебињата растат побрзо додека спијат. Резултатите од истражувањето отвораат пат за подобро разбирање на врската помеѓу растот на бебето и спиењето, но, исто така, ги смируваат и загрижените родители поради променливите и...

НАЈНОВИ ВЕСТИ