дома Занимливости страница 211

Занимливости

Интуиција – треба ли да и веруваме?

Интуиција – треба ли да се потпираме на неа или потполно да ја заборавиме и рационално да ги анализираме сите опции? „Зависи“, вели Питер Волшбургер, биопсихолог на универзитет  „Free“ во Берлин. Ако некој има многу...

Жените со поголем задник се поинтелигентни и поздрави

Жените со поголем задник имаат пониски нивоа на холестерол и гликоза, но, исто така, и повисоко ниво на здрави омега-3 киселини. Во неодамнешната студија во која учествуваа 16 000 жени е докажано дека жените...

Докажано: Вежбањето со музика е поефикасно!

Резултатите од една студија на канадски научници покажале дека музиката може да го намали чувството на напор за време на вежбањето, како и дека нè прави посилни. Имено, научниците забележале дека учесниците во четиринеделното истражување,...

Строгите диети може да предизвикаат несоница

Строгите диети и недоволниот внес на храна воопшто можат да доведат до проблеми со спиењето, додека, од друга страна, недостатокот на сон на долги патеки може да влијае на зголемување на телесната тежина и...

Она што го гледате на сликата открива каква личност сте

Се работи за таканаречената гешталт психологија која се темели на разликите на целината и нејзините составни делови. Што прво забележавте на оваа илустрација? Дрво Тоа покажува дека во својот живот се потпирате на разумот и логиката. Тоа...

Зошто некои луѓе лошо го поднесуваат кофеинот?!

Личностите кои редовно пијат две до три кафиња дневно имаат помал ризик од дијабетес тип 2, болести на црниот дроб, мозочен удар и деменција. Кофеинот, исто така, ја подобрува концентрацијата, потоа расположението, метаболизмот и...

Како се движат органите во бременоста

За време на 40 недели од бременоста телото на жената е изложено на огромни промени. Како што расте детето, тоа зазема сè повеќе и повеќе место во стомакот на својата мајка. Стомакот расте што...

Почнете го денот со „благодарам“

Многу е тешко да се биде или да се остане благодарен во тешки животни ситуации. Сепак, многубројни студии покажуваат дека благодарноста има многу придобивки за нашето здравје. Од психичка до физичка благосостојба, секојдневната благодарност...

Зимските бебиња се посклони кон алергии

Децата родени во зима се покрупни Разгледувајќи ја статистиката, научниците утврдиле дека децата родени во зимските месеци се подолги од оние кои се родени на лето. До својата шеста, седма година, зимските деца се потешки,...

Производи за нега на лицето кои би требало да ги одбегнувате

Многу производи за нега ветуваат дека ќе ги избришат трагите од уморот и знаците на стареење на кожата, како и дека на лицето ќе му го вратат свежиот младешки изглед. Меѓутоа, дерматолозите предупредуваат дека...

НАЈНОВИ ВЕСТИ