дома Здравје страница 324

Здравје

БЕЗ ЛЕКОВИ И КОЗМЕТИКА: Отстранете ги брадавиците на природен начин

Површината на брадавицата е многу груба, а најчесто се јавува на нозете,  рацете и вратот. Лекувањето е најефикасно ако почнете веднаш штом ја забележите. Отстранувањето на брадавиците може да го направите и сами со...

Константната температура бара задолжителна посета на педијатар

Со престојот во колективи како градинка, училиште, значително се зголемува можноста за разболување од настинка, вироза, но и многу заразни болести. Ваквите болести се претежно респираторни, најчесто вирусни инфекции. „Почнуваат со карактеристични симптоми на течење...

Во швајцарските болници ја користат како лек: Што сè може облога од лист од...

Дали сте знаеле дека една од најдобрите намирници која се нанесува на кожата е зелката?! Верувале или не, облогите од зелка се исклучително делотворни! Еве како се може да се користи зелката: Интерно користење: Само додадете...
video

Како реагира бебето во стомакот кога мајката пуши

Истражувачите од Универзитетот во Ланкастер објавија 4-Д снимки од ултразвук со движења на бебиња во моментот кога мајките го вдишуваат чадот од цигарите, а резултатите беа објавени во магазинот „Acta Paediatrica“. За време на студијата,...

Внимателно! Светките се опасни зашто навлегуваат во крвотокот и белите дробови!

Многу од нас сакаат светки, особено во сета оваа новогодишна еуфорија или на роденденските забави, но цената која ја плаќаме е нашето здравје и безбедноста на нашата планета. Светките, кои се всушност микропластика, се...

Цимет и мед, моќна лековита комбинација

Медот е природен извор на витамини и минерали. Има антибактериски и антигабични својства, а во традиционалната медицина се користи како антисептик. Неговите својства се зголемуваат ако се комбинира со цимет, кој го забрзува процесот...

Излечете ја забоболката за секунда!

За разлика од мигрената или болката во, на пример, ногата, забоболката и тоа како влијае на нашиот живот: храната! А покрај тоа и неподнослива е! Не треба да ви потенцираме дека штом почувствувате болка...

Најважната карактеристика што ја бараме во пријателот – можноста да му се довериме

Колку е важно пријателството докажуваат и најновите студии. Имено, во списанието „Health Psychology“  е објавено истражување кое се занимава со фактот дека пријателствата ни се потребни за да останеме здрави, а најдоброто што може...

Кога е најдоброто време за операција?

Колку и да е рутинска, операцијата е непријатна работа, а верувале или не, постои време од денот кога е многу подобро да се извршат операциите – во попладневните часови. Наодите објавени во научното списание „Lancet“...

Пестицидите драстично ја намалуваат плодноста на жената

Здравата исхрана не е само мода, туку е неопходна, особено ако сте жена која планира потомство, покажа новото истражување. Имено, истражувањето на научниците од Харвард ја поврзуваат изложеноста на пестициди со негативен ефект врз...

НАЈНОВИ ВЕСТИ