дома Здравје страница 325

Здравје

5 грешки кои се прават при настинка

Следуваат пет грешки кои сигурно ги правите во обидот што е можно поскоро да ја „избркате“ настинката: Претерувате со лекови   Штотуку испивте лек за ублажување на болката во грлото, поминаа веќе 15 минути и ништо не...

Емоции и психа: Таа една личност која никако не можеш да ја преболиш

Се чини, дека таа личност живее во нас, иако не го сакаме тоа, како билка која расте иако не ја полеваме. Сеќавањата не се секогаш пријатни и предизвикуваат несакани емоции. Се јавуваат помешани емоции...

Германските болници ја користат како лек: билка која ги обновува коските и зглобовите!

Ѓаволска канџа или харпагофит (Harpagophytum procumbens) е растение од семејството на сусамите, а потекнува од Јужна Африка. Оваа билка името го добила заради коренот кој потсетува на канџа, и токму тој дел се применува во...

По рецепт на баба: Природни и евтини лекови против болки во грлото

Зимата е период на настинки, а сувата кашлица и болното грло се честа појава. Ви носиме три едноставни начини за смирување на болката во грлото: Солена вода Испирање на грлото со солена вода е еден од...

Пет чекори за подобро здравје во 2018 година! 

- Во Новата година бидете поактивни – вежбањето не само што е важно за физичкото здравје, туку е и битен фактор за добро ментално здравје. Само еден час вежбање неделно позитивно ќе влијае на...

Депресијата често е проследена со стомачни проблеми и промени во апетитот

Симптоми на мачнина, киселина, дијареја и опстипација неретко ја следат депресијата, а можат да бидат поизразени кај личностите кои, исто така, имаат анксиозно пореметување. Нашето расположение многу влијае врз нашиот дигестивен тракт и се...

Качувањето по скали ја подобрува концентрацијата

Доколку сте уморни и тешко ви е да се концентрирате место да пиете кафе, подобро е десетина минути да се качувате по скали. Ова, имено, е заклучок на едно неодамнешно истражување на група американски...

Денталниот плак треба редовно да се отстранува, еве и зошто!

Доколку денталниот плак не се отстранува после секој оброк, бактериите кои се наоѓаат во него како што Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus и Lactobacillus spp можат да предизвикаат кариес и воспалителни процеси на непцата како што се гингивитис...

Симптоми кои не треба да се игнорираат. Дали знаете која рака боли пред инфаркт?!

До срцев удар доаѓа заради блокиран доток на крв во срцето и како резултат на тоа може да има смртен исход. Брзата лекарска помош може да спречи смрт заради инфаркт и затоа треба да...

Ова се најдобрите вежби за совршено газе

Во продолжение следуваат движења кои се клучни токму за твојот облик на задник, со нивна помош може да се постигне идеален облик, и тоа само ако се изведуваат три пати неделно... Рамен задник Ако често се...

НАЈНОВИ ВЕСТИ