дома Здравје страница 389

Здравје

Депресијата често е проследена со стомачни проблеми и промени во апетитот

Симптоми на мачнина, киселина, дијареја и опстипација неретко ја следат депресијата, а можат да бидат поизразени кај личностите кои, исто така, имаат анксиозно пореметување. Нашето расположение многу влијае врз нашиот дигестивен тракт и се...

Качувањето по скали ја подобрува концентрацијата

Доколку сте уморни и тешко ви е да се концентрирате место да пиете кафе, подобро е десетина минути да се качувате по скали. Ова, имено, е заклучок на едно неодамнешно истражување на група американски...

Денталниот плак треба редовно да се отстранува, еве и зошто!

Доколку денталниот плак не се отстранува после секој оброк, бактериите кои се наоѓаат во него како што Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus и Lactobacillus spp можат да предизвикаат кариес и воспалителни процеси на непцата како што се гингивитис...

Симптоми кои не треба да се игнорираат. Дали знаете која рака боли пред инфаркт?!

До срцев удар доаѓа заради блокиран доток на крв во срцето и како резултат на тоа може да има смртен исход. Брзата лекарска помош може да спречи смрт заради инфаркт и затоа треба да...

Ова се најдобрите вежби за совршено газе

Во продолжение следуваат движења кои се клучни токму за твојот облик на задник, со нивна помош може да се постигне идеален облик, и тоа само ако се изведуваат три пати неделно... Рамен задник Ако често се...

Силикони: ДА или НЕ?! Пред да донесете одлука поставете си ги овие прашања

За некои жени зголемувањето на градите навистина може да значи позитивни промени, од промена на изгледот до пораст на самодовербата. Но сепак со оглед на тоа дека станува збор за зафат кој носи одреден...

Физичката неактивност е лоша за срцето

Ако сте жена постара од 30 години, најопасно влијание врз здравјето на вашето срце има физичката неактивност, открива голема студија на австралискиот универзитет Квинсленд, спроведена на околу 30 000 жени. Лошо влијание имаат и дебелината,...

Јадете брокула за да се заштитите од остеоартритис

Oстеоартритис е заболување при кое доаѓа до оштетување и трошење на ’рскавицата на коленото, кое главно ги погодува постарите луѓе. Во моментов не постои специјална програма за лекување на остеоартритис, освен терапија против болки...

Природен рецепт за чистење на црниот дроб

Црниот дроб е орган кој има голем број на важни функции за организмот, како што e, на пример, синтезата на протеини, детоксификација на хемиски соединенија или создавање на биохемиски молекули важни за варењето. Црниот...

ДЕЦА: Симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Голем дел од родителите креваат веднаш паника кога нивното бебе ќе кивне или шмркне и во истиот момент го носат на доктор. Од друга страна, некои родители учат и знаат како да се носат...

НАЈНОВИ ВЕСТИ