дома Здравје страница 390

Здравје

Заморот во бременоста – можен симптом на анемија

Во бременоста заморот е нормална појава. Особено во првото и третото тромесечје, кога вашето тело произведува нови хормони, односно го подготвува телото за породување. Физичките и психичките промени во бременоста можат да бидат стресни и...

Сомнамбулизмот или месечарењето е наследно пореметување!

Дали месечарењето е наследно пореметување? Сомнамбулизмот, според резултатите од научните истражувања, е наследно пореметување. Имено, ако еден од родителите пати или пател од сомнамбулизам, детето има три пати поголем ризик да го развие ова пореметување...

Добро утро! Почнете го денот со трчање

Ако секој почеток на денот ви изгледа исто, имаме решение за вас. Внесете нови активности во вашата рутина за да се чувствувате подобро во текот на целиот ден! Почнувајќи од подготовка на поинаков појадок,...

Како да се спречи пеленскиот осип?

Ретко кое бебе не добива осип во пеленската регија која е секојдневно изложена на влага, топлина, урина, измет и креми со кои се третира таа област. Исто така, кај бебињата активноста на потните и...

Топ вежби за совршени стомачни кои може да се прават и в кревет! (видео)

Стомачните се први на листата желби на секоја фитнес обожавателка. Со оглед на тоа дека стомакот е место на кое најтешко се губи маснотија и се добива дефиниција, всушност целосно има смисла дека токму...

Добро е да се знае кога седењето и спиењето предизвикуваат болка во грбот

Се проценува дека 80 проценти од луѓето во некој период од својот живот патат од болки во грбот. Болката може да биде предизвикана од повреда или, пак, да има органска причина, но мошне често...

Паметна четка за заби ќе детектира проблеми со срцето

Шпанските научници работат на развој на паметна четка за заби, која ќе биде во состојба да детектира рани знаци на одредени здравствени проблеми и конечно, да спречи предвремена смрт од срцеви болести, пишуваат британските...

Мажи, дали сте во климакс?

Дали вашиот брачен другар или колега е постојано намуртен, поцрвенува во лицето, се жали на несоница, замор, зголемено потење или импотенција? Без сомнение – тој минува низ машки климакс. После триесеттата година од животот кај...

Опсесијата со здрава исхрана му штети на здравјето

Голем број нутриционисти, доктори и здравствени работници ќе ви кажат дека целосното исфрлање на одредени видови намирници од исхраната, со исклучок на нетолеранција, може да му наштети на здравјето, пишува Индепендент. И покрај фактот што...

СРЕЌНА НОВА: Новата година е време за промени

Среќна нова година! Новата година е идеално време за промена и донесување на новогодишни одлуки. „Од следната година – на диета“ е, веројатно, една од најчестите одлуки кога станува збор за новогодишните резолуции. Сепак,...

НАЈНОВИ ВЕСТИ