Këshilla për të pirë sa më shumë ujë

Uji luan një rol thelbësor që çdo qelizë në trup të funksionojë ashtu siç duhet. Uji ndihmon sistemin tretës, ndihmon në parandalimin e kapsllëkut, largon toksinat nga trupi, promovon funksionin e mirë të veshkave, mban nyjet dhe muskujt tuaj të lubrifikuar, e bën lëkurën më të shëndetshme dhe i krijon asaj pamje më të re dhe ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit.

Uji luan një rol thelbësor që çdo qelizë në trup të funksionojë ashtu siç duhet. Uji ndihmon sistemin tretës, ndihmon në parandalimin e kapsllëkut, largon toksinat nga trupi, promovon funksionin e mirë të veshkave, mban nyjet dhe muskujt tuaj të lubrifikuar, e bën lëkurën më të shëndetshme dhe i krijon asaj pamje më të re dhe ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit.

Sa ujë ju nevojitet?

Pa dallim nëse ju preferoni ujë të thjeshtë, të gazuar apo mineral, pini shumë çdo ditë. Sa ujë i nevojitet një të rrituri mesatar në një klimë të butë?

Rekomandohet ky konsum minimal i ujit:

Gratë – 11,5 gota

Burrat – 15,5 gota

Ju humbni ujë përmes frymëmarrjes, djersitjes, urinës dhe jashtëqitjes. Ju duhet të zëvendësoni vazhdimisht furnizimin me ujë në trupin tuaj duke ngrënë ushqime dhe pije që përmbajnë ujë. Rreth 20% nga konsumi ditor i lëngjeve vjen nga ushqimi dhe pjesa tjetër nga pijet.

Çdokush mund të dehidrojë, por disa njerëz janë në rrezik më të madh, duke përfshirë foshnjat, fëmijët e vegjël dhe njerëzit që punojnë ose ushtrojnë jashtë. Edhe dehidrimi i lehtë mund të shkaktojë një ndjenjë lodhjeje dhe mungesë energjie.

Përveç kësaj, personat e moshuar kanë më shumë gjasa të dehidrohen. Me kalimin e moshës, rezervat e lëngjeve të trupit tuaj bëhen më të vogla, aftësia juaj për të kursyer ujin në trupin tuaj zvogëlohet dhe ndjenja juaj e etjes bëhet më pak e dukshme. Këto probleme kanë për pasojë edhe sëmundjet kronike si diabeti dhe demenca dhe përdorimi i disa medikamenteve. Të moshuarit gjithashtu mund të kenë probleme me lëvizshmërinë që kufizojnë aftësinë e tyre për të marrë ujë për veten e tyre.

Si të dini nëse jeni duke pirë mjaftueshëm ujë?

Konsumi i lëngjeve është në përputhshmëri me nevojat e juaja ditore nëse rrallë ndjeni etje dhe urina juaj nuk ka ngjyrë ose është e verdhë e lehtë. Për të parandaluar dehidrimin, merrni parasysh këtë se ju duhet të pini ujë rregullisht gjatë vakteve tuaja, stërvitjeve dhe kur ndiheni të etur.

Rritja e konsumit të ujit mund të duket e lehtë, por do tju duhet të mbani shumë llogari për të mos harruar se sa konsumoni gjatë ditës.

Ja disa këshilla për të përmirësuar lojën tuaj me ujë:

 

 

 

 

 

 

Shtoni fruta në ujin tuaj. Limonët dhe portokallet janë të provuara dhe të vërteta. Kastraveci, shalqiri, luleshtrydhet dhe barishtet janë gjithashtu opsione të shijshme.

Bëjeni rutinë.

Pini një gotë ujë sa herë që lani dhëmbët, hani një vakt ose përdorni banjën.

Hani frutat që përmbajnë ujë.

Shumë fruta dhe perime kanë një përmbajtje të lartë uji, duke përfshirë pjeprin, kastravecin,  perimet me gjethe jeshile dhe selino.

Investoni në një shishe të teknologjisë së lartë që lidhet me smartfonin tuaj dhe regjistron sa pini apo konsumoni ujë. Ose vendosni një alarm për t’u rikujtuar dhe mbani shënime në kalendarin tuaj.

Pirja e mjaftueshme e ujit në lëvizje mund të jetë një sfidë. Mbushni shishen e ujit përpara se të dilni nga shtëpia dhe merrni me vete në udhëtimet tuaja të përditshme.

 

 

Nëse nuk mund të hiqni dorë plotësisht nga pijet e gazuara apo lëngjet, provoni ti alternoni me ujë.