дома Занимливости страница 183

Занимливости

Бебињата ги разбираат родителите веќе на шестмесечна возраст

Научниците досега веруваа дека децата почнуваат да ги разбираат зборовите на родителите дури околу првата година од животот, но новите истражувања покажуваат дека тоа се случува веќе на возраст од шест месеци. За да ја...

Родители и деца: Ќотекот сепак не излегол од рајот!

Ако вашето дете има испади на бес, го тепа братчето или сестричката, непослушно е и грубо, добро размислете пред да се сетите на тепањето како воспитна мерка. Статистичките податоци покажуваат дека родителите чувствуваат силна...

Гушкајте се, прегратките носат среќа

Дали сте знаеле дека просечната прегратка трае 9,5 секунди и дека луѓето трошат во просек 12 часа годишно во гушкање? И покрај овие бројки, експертите велат дека треба уште повеќе и уште подолго да...

Виното релаксира, пивото ја зголемува самодовербата, а вотката дава енергија

Виното релаксира, пивото ја зголемува самодовербата, а вотката дава енергија - покажува истражувањето, спроведено на Универзитетот Бангор и Кралскиот колеџ во Лондон, во кое учествувале 30.000 луѓе, а кое открива како различните видови на...

Прво бебе од трансплантирана матка во САД

Се роди првото бебе од трансплантирана матка во САД! Првото раѓање како резултат на трансплантација на матка се случи во Тексас, означувајќи пресвртница за американската медицина. Жена која била родена без матка донесе на свет...

Карминот го зголемува ризикот од развој на карцином

Научниците од еден американски универзитет спровеле истражување за кармините и сјаевите за усни при што дошле до загрижувачки резултати. Колку што еден потег со кармин може да нѐ разубави во даден момент, толку може...

Еве зошто бабите и дедовците се некогаш лоши за здравјето на децата

Неспоредлива и неспорна е улогата која бабите и дедовците ја имаат во животот на своите внуци. Но едно ново истражување дава поинаков поглед на работите - имено, резултатите од научното истражување на Универзитетот во...

И мозокот бара тренинг

Поголемиот дел од луѓето главниот акцент го ставаат врз физичкото здравје, внимаваат на исхраната, одат во теретана, практикуваат јога и... подзабораваат на менталните вежби. Тренингот на мозокот, исто така, е многу важен доколку сакаме...

Што се случува со телото на жената после 40-та?

Во текот на четириесеттите години жените доживуваат суптилни промени во телото на кои треба да посветат внимание. Најдобар пристап е превенцијата, не само за спремно да ги дочекаат промените, туку и да останат поздрави,...

Јаворовиот сируп ја подобрува ефикасноста на антибиотиците?!

Група канадски научници укажале на дејствоto на јаворовиот сируп кое досега никој не можел ниту да го претпостави. Имено, се покажало дека јаворовиотт сируп содржи фенолни соединенија кои можат значително да го подобрат дејството...

НАЈНОВИ ВЕСТИ