Чекор по чекор: Како да ги исфрлите преработените намирници од кујната

Преработената храна не е богата со хранливи материи, но затоа содржи дополнителни шеќери, натриум, масни киселини или непознати состојки

Бидејќи не бара посебно внимание при одгледувањето, туку се работи и обработува фабрички, значи и дека оваа храна е поевтина, а со тоа и подостапна. Но, зошто да јадете таква храна ако можете да ја замените со свежа и хранлива!

ЧЕКОР 1: Исфрлете ги следниве намирници

Бело брашно

Со 22 проценти помалку протеини, 75 проценти помалку влакна, недостаток на витамини и минерали од брашното од житарки со цели зрна, ова е една од најлошите преработени намирници. Исто така, исфрлете ги и останатите намирници од бело брашно како тестенини и крекери.

Пакуван леб

Би било идеално кога лебот би останал мек и вкусен и неколку дена подоцна. Но, за жал, тоа не е можно. Затоа избегнувајте го овој спакуван леб и порадо купете намирница, составена од состојки, кои ќе ви овозможат доволно влакна и хранливи материи.

Бел ориз

При мелењето на оризот се губат добрите материи како магнезиум. Затоа порадо одберете кафеав ориз и внесете четири пати повеќе магнезиум во телото.

Чипсови

Нема ништо добро во пржените компири. Наместо тоа, пробајте пуканки, грицки кои се сметаат за цели зрна и содржат голем број влакна.

Конзервирана супа

Без оглед дали се работи за пилешка или говедска, конзервираната супа содржи една четвртина од препорачаната дневна доза на натриум во телото.

ЧЕКОР 2: Променете ги намирниците во фрижидерот

Путер од кикиритки

Бројни брендови на путер од кикиритки содржат преработени масла полни со холестерол и шеќер. Прочитајте ги декларациите, најдобро е да имате путер што содржи помалку масло и не повеќе од 80 мг натриум.

Преливи за салата

Купените преливи се полни со лоши масти и натриум. Некои од нив содржат 340 мг натриум во само две мали чајни лажички.

Јогурти со вкус

Избегнувајте да купувате ароматизирани јогурти, кои содржи дури 25 грама шеќер по порција. Заменете ги со обичен јогурт и додадете лажица свежо овошје.

Колбаси, сланина и други месни преработки

Црвеното и преработеното месо може да го зголемат ризикот од рак на дебелото црево. Полни се со нечистотии и натриум, а порадо заменете ги со свежо печено пилешко месо или месо од мисирка.

ЧЕКОР 3: Исчистете го замрзнувачот

Купечки сладолед

Оваа омилена намирница е полна со адитиви, па би било подобро да ја замените со домашен сладолед, така што сами ќе контролирате што ставате во мешавината.

Замрзнати јадења

Во нив има толку многу нездрави состојки… Наместо тоа, подгответе полесни оброци како пилешко месо и кафеав ориз.

Утрински сендвичи

Направени се од леб, сланина и сирење, а содржат голем број на преработки.