дома Занимливости страница 215

Занимливости

Еве зошто е добро дома да се има активен јаглен

  Активниот јаглен се добива со согорување на дрвенести материи и нивно третирање со кислород, со што јагленот станува порозен и способен да ги врзува хидрофобните токсини и мирисите од гасовите и течностите. Традиционално се...

Што значи CE ознаката на детските играчки?

Поради сомневање за прекумерно количество штетни материи, производителите на играчки од пазарот годишно повлекуваат милиони играчки, најчесто произведени во Кина. Експертите велат дека иако тоа не е правило, скапите играчки се поквалитетни и побезбедни,...

25 супермоќи со кои се раѓаат бебињата

Бебињата не се толку беспомошни како што изгледаат. Можат да дишат и да голтаат истовремено, да препознаат дали ги сакате или не, да се смеат 300 пати на ден и имаат толку силен стисок...

Се претворате ли во вашата мајка?

Кога бевме мали, сакавме да бидеме исти како нашата мајка. Потоа малку пораснавме, па нашите мајки почнаа да ни одат на нерви и сакавме да бидеме сè, само не како нив. Колку и да...

Месецот на раѓање го одредува вашето здравје

Постојат низа студии кои го поврзуваат месецот на раѓање со инциденцата на заболувања, а неодамна кон нив се придружи и онаа направена од страна на шпанскиот универзитет Аликанте, чии истражувачи ја анализираа врската помеѓу...

Како да се преживее најдепресивниот месец во годината?

Празничната и постпразнична депресија најчесто ги погодува постарите лица, осамените, оптоварените со здравствени проблеми и оние кои се во економска криза. Докажано е дека јануари е најдепресивниот месец во годината, период во кој се...

5 чекори за подобро здравје во 2018 година

Во новата година бидете поактивни – вежбањето не само што е важно за физичкото здравје, туку е и битен фактор за добро ментално здравје. Само еден час вежбање неделно позитивно ќе делува на...

Како изгледа првиот час од животот на новороденчето

Шведските научници внимателно следеле 28 бебиња за да видат низ какви промени поминуваат на самиот почеток на нивниот живот. Ова истражување, објавено во магазинот „Acta Pediatrica“, покажало како новороденчето се однесува инстинктивно, кога е...

Наздравете со шампањ и намалете го ризикот од деменција

Соединението што се наоѓа во Pinot Noir и Pinot Meunier, видови шампањ, спречува развој на болести на мозокот и ја зајакнува меморијата. Професорот Џереми Спенсер, еден од академиците кои спровеле експеримент на Универзитетот Рединг,...

ДОКАЖАНО: Мажи, одете на пиво, тоа е добро за вашето здравје!

Можеби за некого ќе изгледа само како изговор, но излегувањето на пиво и дружењето со пријателите, е корисно за мажите на неколку нивоа! Посетата на пабот може да направи чуда за менталното здравје на...

НАЈНОВИ ВЕСТИ