дома Занимливости страница 216

Занимливости

Прво бебе од трансплантирана матка во САД

Се роди првото бебе од трансплантирана матка во САД! Првото раѓање како резултат на трансплантација на матка се случи во Тексас, означувајќи пресвртница за американската медицина. Жена која била родена без матка донесе на свет...

Карминот го зголемува ризикот од развој на карцином

Научниците од еден американски универзитет спровеле истражување за кармините и сјаевите за усни при што дошле до загрижувачки резултати. Колку што еден потег со кармин може да нѐ разубави во даден момент, толку може...

Еве зошто бабите и дедовците се некогаш лоши за здравјето на децата

Неспоредлива и неспорна е улогата која бабите и дедовците ја имаат во животот на своите внуци. Но едно ново истражување дава поинаков поглед на работите - имено, резултатите од научното истражување на Универзитетот во...

И мозокот бара тренинг

Поголемиот дел од луѓето главниот акцент го ставаат врз физичкото здравје, внимаваат на исхраната, одат во теретана, практикуваат јога и... подзабораваат на менталните вежби. Тренингот на мозокот, исто така, е многу важен доколку сакаме...

Што се случува со телото на жената после 40-та?

Во текот на четириесеттите години жените доживуваат суптилни промени во телото на кои треба да посветат внимание. Најдобар пристап е превенцијата, не само за спремно да ги дочекаат промените, туку и да останат поздрави,...

Јаворовиот сируп ја подобрува ефикасноста на антибиотиците?!

Група канадски научници укажале на дејствоto на јаворовиот сируп кое досега никој не можел ниту да го претпостави. Имено, се покажало дека јаворовиотт сируп содржи фенолни соединенија кои можат значително да го подобрат дејството...

Жените што раѓаат во зима и пролет поретко патат од постпородилна депресија

Ако вашиот термин за породување е зима или пролет, тогаш имате помала шанса да се соочите со постпородилна депресија, за разлика од жените кои раѓаат во останатите сезони од годината, покажа последната студија. Други...

Хороскопските знаци и чоколадото

Овните сметаат дека здравјето ќе ги служи само ако денот го започнат со коцка чоколадо. Припадниците на овој знак веднаш навалуваат на чоколадото и најчесто го јадат сами. Биковите се страствени љубители на разни слатки, па и...

Дали знаете зошто некои изгледаат постари од што навистина се?!

СОНЧАЊЕ - Малку сонце навистина е здраво за организмот, но во никој случај не смее да се претерува. АЛКОХОЛ - Зависноста од алкохол предизвикува слабеење на целиот организам, а особено е штетен за црниот дроб. НЕДОСТИГ...

Хороскопски знаци кои живеат најдолго – дали сте меѓу нив!?

Според бројните истражувања најдолго живеат личностите родени во овие три хороскопски знака: Рак Лицата родени во знакот на рак живеат долго поради својот карактер, кој некои би го нарекле себичен, а некои внимателен. Раковите водат многу...

НАЈНОВИ ВЕСТИ