дома Здравје страница 326

Здравје

НОЌНО МОКРЕЊЕ: Што кога детето мочка в кревет?

Ноќното мокрење е неконтролирано ослободување на урината во текот на ноќта, при што не постои некоја органска болест која е предизвикувач. Мокрењето може да го предизвикаат разни психосоцијални проблеми како што се проблеми во...

Ленено масло против воспалителни процеси на кожата

Лененото масло се добива од семето од лен и изобилува со есенцијални масни киселини кои ја подобруваат еластичноста и текстурата на кожата и воедно ја смируваат чувствителната и сува кожа. Со вклучување на лененото...

Дали навистина „не ви е ништо“: Пет знаци кои укажуваат дека не сте здрави

Здравствените проблеми како што се заморот или несоницата обично се игнорираат затоа што се претпоставува дека се „нормална работа“, последица на секојдневниот динамичен живот. Но дали е навистина така? Во продолжение прочитајте дали имате...

Меченце, наназад, тркалање: Неодоливи стилови на ползење

Постојат неколку начини вашето бебе да стигне од точката А до точката Б или поедноставно до местото кое е безбедно или до полицата со, можеби, вредни работи кои толку многу му го привлекуваат вниманието Класичен...

Седи сте во косата, а уште немате ни 35 години? Задолжително прочитајте

Дерматологот Малиса Пилијанг од клиниката Кливленд вели дека до 50-тата година од животот кај повеќето луѓе, половина од влакната на косата стануваат седи, но треба да се загрижите ако тоа се случи пред 35-годишна...

Ако се обидувате да забремените: Препознајте ги знаците на овулација

Следете ги промените во вашето тело. Промените на кои досега можеби не сте посветувале внимание. Мајката природа секој месец испраќа знаци кои ја навестуваат овулација. Точното време на овулација и моментот кога јајце клетките...

РАНАТА МЕНОПАУЗА ЗАПОЧНУВА ПРЕД 40 ГОДИНИ: Кои се симптомите освен отсуството на месечен циклус?

Менопаузата во просек се јавува по 50-та година, додека предвремена, рана менопауза се опишува како состојба која се појавува пред 40-та година. Симптомите кај жените се индивидуални и разновидни.   Хормонски профил Подолг период на отсуство на...

Еве кои лекови не е лошо да ги имате дома, никогаш не се знае...

Некои од најчестите се главоболка, проблеми со стомакот (дијареја, запек, нервозни црева), течење на носот, ненадејна кашлица, исеченици, изгореници и слични проблеми со кожата. Ваквите ситуации секогаш не „фаќаат“ неподготвени, па затоа мошне е...

Денеска се обележува Меѓународниот ден на децата заболени од малигни болести

Да се спасат сите деца, без разлика каде живеат! - е главната порака од одбележувањето на денешниот Меѓународниот ден на децата заболени од малигни болести, кој е воспоставен во 2002 година, а се одбележува...

Ќотекот не е вистинско решение за воспитување на децата!

И мене ме тепаа, па ништо не ми недостасува! Сигурно и вие сте израснале со речениците: 'Ќотекот е излезен од рајот', 'И мене ме тепаа родителите, па ништо не ми недостасува', 'По некоја шлаканица не...

НАЈНОВИ ВЕСТИ