Si të përmirësoni imunitetin pa shtuar peshë?

Janë të nevojshme mineralet: vitaminat A, C, E, B6, si dhe seleni, zinku, hekuri dhe bakri.

Kjo është përgjigjja e ekspertëve se si të ushqeheni për të rritur imunitetin tuaj, në ndërkohë të mos shtoni kilogramë shtesë në peshën tuaj.

Sipas mjekëve, vitaminat dhe mineralet janë thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit imunitar, përfshirë vitaminat A, C, E dhe B6, si dhe selenin, bakrin, zinkun dhe hekurin. Ato gjenden tek frutat, perimet, farat, frutat e thatë dhe drithërat. Këto janë disa këshilla të përgjithshme:

  • Balanconi dietën tuaj dhe hani më shumë fruta dhe perime, në kurriz të zvogëlimit të ushqimeve të pasura me yndyrna të ngopura (frutat e thatë dhe produktet e mishit).
  • Konsumoni fruta të pasura me vitaminë C, të tilla si portokall, grejpfrut, mandarina, kivi, por edhe perime si brokoli, lulelakra, çaj ose reçel kaçeje.

  • Hani ushqime të pasura me zink, i cili parandalon shumëzimin e disa viruseve dhe mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e sëmundjes dhe të parandalojë komplikimet. Ushqimet e tilla janë fasulet, spinaqi, farat e kungullit, drithërat integrale dhe buka e zezë.
  • Hani ushqime të pasura me selen që kanë veti antioksiduese. Kjo do të thotë më shumë hudhër, qepë, peshk, ton, oriz i kaftë.
  • Vitamina A mbështet membranat qelizore dhe ndihmon në mbrojtjen e mukozës së gojës, fytit dhe mushkërive, kështu që merreni në organizëm përmes karrotave, dardhave, produkteve të qumështit dhe brokolit.