дома Здравје страница 296

Здравје

Со време почнете да мислите на здравјето на коските

Никогаш не е премногу рано да почнете да се грижите за здравјето на коските т.е. активно да работите на превенција од остеопороза. Оваа болест доведува до намалување на густината на коските и ги прави...

Магнезиум и вода – сојузници за преживување на празниците

Пред нас е време на славење, дружење и богати трпези кога сите уживаме во вкусни специјалитети почесто отколку во другите денови од годината. Баш како и во другите култури и земји, консумацијата на алкохол...

Измислено помагало кое може да ги замени белите стапови за слепи лица

Слепите лица наскоро би можеле да добијат ново помагало. Брајан Мвенда, инженер за електротехника од Кенија, разви помагало кое ќе им помогне на слепите полесно да се снајдат во просторот. Мвенда долго време ги гледал...

Каква исхрана и треба на секоја жена?

Во продолжение ви нудиме краток список на намирници и витамини кои треба задолжително да бидат дел од секојдневната исхрана на секоја жена   Калциум Калциумот ги гради забите и коските, ги ублажува предменструалните симптоми, го одржува крвниот...

Алкохолот е добар за здравјето, ама не претерувајте!

Со децении слушаме за штетноста на алкохолот, се разбира, доколку се претерува. Но алкохолот може да биде и добар за вашето здравје, се разбира, ако се внесува во умерени количини! Чаша за поздраво срце Чаша црвено...

Инхалација против воспаление на синусите

Доколку ве мачи воспаление на синусите со насобран секрет, инхалациите би можеле да ви бидат од голема помош. Би било добро да се инхалирате навечер, малку пред спиење и уште еднаш до два пати...

Како да ги намалите шансите за зараза со вируси на работното место

Пред се, најважна е хигиената на рацете – често мијте ги рацете и избегнувајте со раце да ги допирате очите, носот и устата. Во време на епидемии особено одбегнувајте да користите телефони и компјутери...

Експресно запрете го икањето

Ненадејно ви се стегаат гласните жици, чувствувате нагла контракција на мускулите кои учествуваат во процесот на дишење, срцето го забавува ритамот и почнува икањето! Добре дојдовте меѓу икачите! А зошто токму вие сте повторно...

Научниците од Харвард најдоа метод за лекување на глувоста

Научниците од Харвард со модификација на ген успеале да излекуваат глувци кои биле родени глуви. Тие користеле Crispr CAS-9 метод со кој ги модифицирале ДНК клетките. Овој метод го „исклучил“ TMC1, генот кој предизвикува...

БЕЗ ЛЕКОВИ И КОЗМЕТИКА: Отстранете ги брадавиците на природен начин

Површината на брадавицата е многу груба, а најчесто се јавува на нозете,  рацете и вратот. Лекувањето е најефикасно ако почнете веднаш штом ја забележите. Отстранувањето на брадавиците може да го направите и сами со...

НАЈНОВИ ВЕСТИ