дома Здравје страница 297

Здравје

Препознајте ги проблемите навреме: Синдром на полицистични јајници

Синдромот на полицистични јајници не е опасен по живот, но доколку не се открие и не се лекува навреме може да го зголеми ризикот од други болести. Ова се симптомите на кои секоја жена...

Постои рецепт за среќа

Најпознатиот психолог од Русија Михаил Лабковски открил рецепт за среќа. Не плашете се од среќата Повеќето луѓе пораснале во семејства кои практикуваат неуживање во животот и каде членовите немаат навика да зборуваат дека им е добро...

Голема надеж за болните од Хантингтонова болест

Генетската грешка која ја предизвикува невродегенеративното заболување Хантингтонова болест (ХБ) за првпат е коригиран кај пациенти. Експерименталниот лек се вбризгува во 'рбетната течност (течноста што го опкружува мозокот и 'рбетниот мозок) на безбеден начин го...

Не ја игнорирајте болката во долниот дел од стомакот

Слепото црево се смета за „непотребно“, бидејќи како што велат лекарите, во денешно време тоа нема никаква функција во разградувањето и елиминацијата на остатокот од преработената храна. Сепак, слепото црево е во организмот и...

Бременост после 30. – поголеми шанси за 100 роденден

Жените кои забремениле после 33. година од животот отсекогаш имале подолг животен век, а природната бременост во четвртата деценија е знак за побавно стареење на репродуктивниот систем. Жените кои родиле подоцна имаат двојно поголеми шанси...

Кога детето има температура

Кога детето има зголемена телесна температура често се случува паника во домот, особено ако таа се јавува прв пат. Како да ја намалиме температурата? Дали методите на нашите родители, баби и дедовци се вистинскиот...

Моќна билка која ја убива потребата за цигари и ги топи килограмите

Стевијата е исцелителна билка која ја „убива“ потребата за никотин и ги топи килограмите, а најдобро кај неа е тоа што можете да ја одгледувате и во својот дом. Стевијата не само што го...

Високите дози на Б6 и Б12 го зголемуваат ризикот од белодробен карцином кај мажите

Новите трендови во современиот живот, особено интензивното зголемување на бројот на луѓе кои се занимаваат рекреативно со спорт доведува до масовно зголемување на употребата на витамини како суплементи. Но најчесто тоа е неконтролирано и...

Луѓето со О крвна група се посебни

Ако вашата крвна група е О, тогаш бидете сигурни дека сте посебни. Луѓето со крвна група О може да им даваат крв на сите останати групи (во еритроцитите на крвната група 0 нема никаков...

Инстаграм открива дали сте во депресија

Фотографиите што ги објавувате Инстаграм може да кажат многу повеќе за тоа што сте јаделе или каде сте биле на одмор. Тие можат да укажат на тоа дали сте во депресија. Новото истражување кое...

НАЈНОВИ ВЕСТИ