дома Здравје страница 298

Здравје

Вечна дилема: Помагаат ли стомачните во симнувањето на салото од стомакот?!

Прва, но и најголема заблуда во фитнес светот се вежбите за стомак, односно нивната вистинска намена и цел. Повеќето девојки сметаат дека само со помош на вежби ќе имаат рамен стомак, а тоа, се...

Како можеш, а како не можеш да се заразиш со ХПВ

Вирусот ХПВ се пренесува со директен контакт со заразена кожа и слузница. Три главни начини за пренос на ХПВ се сексуалните односи во што спаѓа вагинален, анален и орален контакт со заразена личност. Раното стапување...

Рани симптоми – секоја жена може да ја открие болеста навреме

Ракот на грлото на матката главно не дава симптоми во ран стадиум затоа е мошне важно редовно да обавувате гинеколошки прегледи. Иако нема јасни симптоми телото испраќа одделни сигнали дека во него се развива...

Редовното пиење чај е превенција од глауком

Што може една шолја чај да направи за вашето здравје? Новото истражување покажа дека секојдневното консумирање чај има многу придобивки за здравјето, а една од нив е и помал ризик од појава на глауком. Речиси...

Мажите кои примиле крв од бремени жени се изложени на ризик

Мажите кои преку трансфузија примиле крв од жена која била бремена би можеле да бидат изложени на поголем ризик од смрт, покажа најновото истражување, кое го пренесува британски „Телеграф“. Имено, научниците веруваат дека антителата кои...

Здравје од буре: Киселата зелка како лек!

Киселата зелка е една од ретките, ако не и единствена, природна намирница каде човекот успеал да ги подобри, односно да и ги зголеми нутритивните својства низ процесот на киселење. Имено, зелката низ процесот на...

Еве зошто толку ПАТАТ мажите кога ќе настинат

Сите ги познаваме: момци кои кукаат и цивкаат штом настинат – како да умираат. Ако си му се смеела на својот сакан (татко или брат) додека за време на најобична настинка кукал како да...

Високиот крвен притисок е поопасен за срцето на жените

Научниците од универзитетот Вејк Форест следеле 100 испитаници постари од 53 години, кои немале други потешкотии со здравјето освен хипертензија. За време на истражувањето анализирана е функцијата на крвните садови, срцето и присутноста на клучните...

Девојки читајте внимателно – овие работи значат дека „пукате“ од здравје!

Ви се случува да стоите пред огледало и да се набљудувате со внимание за да видите дали постојат некои знаци и промени на вашето тело? Можеби со часови пребарувате по интернет затоа што се...

Проверете го внесот на Биотин пред да направите лабораториски тестови

ФДА од САД предупредува дека употребата на високи дози на витамин Б7 (биотин) во исхраната и како суплемент може да интерферира и влијае на многу лабораториски анализи, влучувајќи и некои во ургентните центри, а...

НАЈНОВИ ВЕСТИ