дома Здравје страница 299

Здравје

Што се случува со мајката по породувањето

Едно е извесно, после породувањето ќе се чувствувате многу уморно. Без разлика дали сте имале болки со часови или сте се породиле со царски рез, ќе бидете уморни, ќе чувствувате болка во секој милиметар...

6 причини зошто доцни менструацијата, а не е бременост!

Дојде времето за циклус. Неконтролирано јадеш чоколадо со оправдувањето „оние денови“... Наеднаш телефонот, благодарение на апликацијата за следење на циклусот, ти сигнализира дека „си заборавила да го внесеш датумот на кој ти почнал циклусот.“ Пред...

Студени ви се нозете?! Еве решение

Како да си помогнеме? Зошто воопшто толку многу жени патат од студени нозе и раце?... За почеток жените имаат помалку мускулно, „топло“ ткиво, од мажите, па побрзо се „смрзнуваат“. Следната причина е што луѓето на...

Дали сте под стрес?

Во Велика Британија владее епидемија на стрес, тврди нутриционистката Шарлот Вотс, осврнувајќи се на седум физички показатели кои укажуваат на тоа дека едно лице е под притисок. Вотс вели дека организмот кој е под...

Скијањето не е само спорт, скијањето е здравје!

За многумина првите снегулки се знак дека е време за топла облека, ќебенце и хибернација... За други, пак, дека е време да ги извадат скиите и да уживаат во својот омилен спорт. Скијањето е...

Симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Ако во период од 6 месеци сте загубиле повеќе од 10 проценти од телесната маса тогаш е време да појдете на лекар. Наглото и неочекувано губење на телесната маса е симптом за многу заболувања,...

Не ги занемарувајте уринарните инфекции

Воспалението на мочниот меур, исто така познато и како инфекција на долниот уринарен тракт, ги погодува и обата пола, но жените се повеќе склони кон овој здравствен проблем, кој може да биде многу упорен....

Студеното време може да предизвика повеќе срцеви удари

Кога температурата опаѓа, бројката на срцеви удари се зголемува, покажа масивна 16-годишна студија спроведена на околу 280.000 пациенти во Шведска. „Постојат сезонски варијации во појавата на срцевите удари, со намалување на инциденцата во лето...

Аеробните вежби се одлични за здравјето

Пливање, пешачење, трчање, планинарење или која било друга аеробна вежба ги менува бактериите во нашите црева на подобро. Бактериите играат важна улога во организмот и тие се клуч за нашето здравје. „Ова е прва студија...

Препознајте ги проблемите навреме: Синдром на полицистични јајници

Синдромот на полицистични јајници не е опасен по живот, но доколку не се открие и не се лекува навреме може да го зголеми ризикот од други болести. Ова се симптомите на кои секоја жена...

НАЈНОВИ ВЕСТИ