дома Здравје страница 320

Здравје

Најважната карактеристика што ја бараме во пријателот – можноста да му се довериме

Колку е важно пријателството докажуваат и најновите студии. Имено, во списанието „Health Psychology“  е објавено истражување кое се занимава со фактот дека пријателствата ни се потребни за да останеме здрави, а најдоброто што може...

Кога е најдоброто време за операција?

Колку и да е рутинска, операцијата е непријатна работа, а верувале или не, постои време од денот кога е многу подобро да се извршат операциите – во попладневните часови. Наодите објавени во научното списание „Lancet“...

Пестицидите драстично ја намалуваат плодноста на жената

Здравата исхрана не е само мода, туку е неопходна, особено ако сте жена која планира потомство, покажа новото истражување. Имено, истражувањето на научниците од Харвард ја поврзуваат изложеноста на пестициди со негативен ефект врз...

Како да вежбате според возраста, а да ги топите килограмите

Во дваесеттите пробајте сè што можете Жените на оваа возраст почесто јадат надвор, отколку дома. Но постои решение! Речиси во секој ресторан постои барем едно поздраво јадење, па затоа изборот нека биде токму тоа. Добар...

Вечна дилема: Помагаат ли стомачните во симнувањето на салото од стомакот?!

Прва, но и најголема заблуда во фитнес светот се вежбите за стомак, односно нивната вистинска намена и цел. Повеќето девојки сметаат дека само со помош на вежби ќе имаат рамен стомак, а тоа, се...

Како можеш, а како не можеш да се заразиш со ХПВ

Вирусот ХПВ се пренесува со директен контакт со заразена кожа и слузница. Три главни начини за пренос на ХПВ се сексуалните односи во што спаѓа вагинален, анален и орален контакт со заразена личност. Раното стапување...

Рани симптоми – секоја жена може да ја открие болеста навреме

Ракот на грлото на матката главно не дава симптоми во ран стадиум затоа е мошне важно редовно да обавувате гинеколошки прегледи. Иако нема јасни симптоми телото испраќа одделни сигнали дека во него се развива...

Редовното пиење чај е превенција од глауком

Што може една шолја чај да направи за вашето здравје? Новото истражување покажа дека секојдневното консумирање чај има многу придобивки за здравјето, а една од нив е и помал ризик од појава на глауком. Речиси...

Мажите кои примиле крв од бремени жени се изложени на ризик

Мажите кои преку трансфузија примиле крв од жена која била бремена би можеле да бидат изложени на поголем ризик од смрт, покажа најновото истражување, кое го пренесува британски „Телеграф“. Имено, научниците веруваат дека антителата кои...

Здравје од буре: Киселата зелка како лек!

Киселата зелка е една од ретките, ако не и единствена, природна намирница каде човекот успеал да ги подобри, односно да и ги зголеми нутритивните својства низ процесот на киселење. Имено, зелката низ процесот на...

НАЈНОВИ ВЕСТИ