дома Здравје страница 327

Здравје

Вистина или мит: Во зима нема опасност од алергии?!

Во кои митови за студеното време и зимата треба да престанете да верувате уште денес? Мит 1 – Не треба да вежбате на ниски температури Вежбањето и тренирањето на ниски температури, всушност ги подобрува перформансите...

Корисни совети кои може да ви помогнат ако ве боли грлото

Штом забележите дека ве боли грлото, ве гребе или пецка, би било добро да се придржувате до некои од општите совети кои би можеле да ги ублажат болките и да го забрзаат опоравувањето. За почеток,...

Крив нос: Девијацијата на септумот предизвикува здравствени поблеми

Се смета дека 90 проценти од луѓето имаат одреден степен на девијација на носната преграда. Повеќето од отстапувањата се вродени, а одреден број се јавуваат по траума, најчесто кршење на носот. Искривените носни прегради...

Доза антибиотици може да му направи штета на вашето тело и до една година

Антибиотиците не треба да се земаат освен во случај на екстремна потреба, бидејќи можат многу повеќе да му наштетат на организмот отколку што ќе му користат. Во случај на инфекција ќе помогнат да оздравите,...

(ФОТО) Симптоми на карцином на дебело црево кои не смеат да се игнорираат

Карциномот на дебелото црево е една од најчестите злокобни болести кај обата пола. Се лекува со хируршка интервенција, но со превентивни тестови и прегледи може да се открие во рана фаза, кога шансите за...

Ако почувствувате дека настинувате, веднаш направете го овој сируп!

Намирниците потребни за овој пијалак се познати како сојузници во борбата против настинките, затоа е важно доколку ги почувствувате првите симптоми на настинка веднаш да го испиете овој делотворен сируп. Потребно: мед кокосово масло лимон ...

Наутро прво што правите – пиете кафе, еве зошто сте во право!

Бројни истражувања наведуваат дека кафето има и здравствени предности, еве некои од нив зошто е добро за организмот... А доколку се држите до овие совети, тогаш од кафето ќе го извлечете најдоброто. Бидете внимателни со...

Наместо на глава на чешел: Зошто мажите рано ја губат косата?

Губење на косата е честа појава која му се случува на секој човек во текот на животот. Постојат многу причини за губење на косата, а најчести се генетските предиспозиции, семејната историја и, секако, самиот...

Влакната на лицето не се секогаш наследни, често се знак за здравствен проблем!

Вистина оваа појава може да биде наследна, но не е секогаш во тоа работата. Исто така, може да се должи на годините или менопаузата. Оваа појава кај жените често може да укажува и на...

Домашен лек за херпес, кој ги ублажува болката и воспалението

Herpes labialis е латинскиот назив за „треската“ т.е. појавата на усните која се јавува заради инфекција со вирусот херпес симплекс тип 1. Вирусот се шири со допир или преку заеднички прибор и садови за јадење,...

НАЈНОВИ ВЕСТИ