8 начини да ги отстраните масните наслаги од половината и струкот на пролет

Одржувањето на  стомакот и половината  прави повеќе отколку што ве прави да изгледате одлично - може да ви помогне да живеете подолго. Поголемиот струк е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања, дијабетес, па дури и рак. Губењето тежина, особено салото на стомакот, исто така го подобрува функционирањето на крвните садови и исто така го подобрува квалитетот на сонот.

Одржувањето на  стомакот и половината  прави повеќе отколку што ве прави да изгледате одлично – може да ви помогне да живеете подолго. Поголемиот струк е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања, дијабетес, па дури и рак. Губењето тежина, особено салото на стомакот, исто така го подобрува функционирањето на крвните садови и исто така го подобрува квалитетот на сонот.

Невозможно е да се насочите конкретно на салото на стомакот кога сте на диета. Но, целокупното губење на тежината ќе ви помогне да го намалите вашиот струк; што е уште поважно, тоа ќе помогне да се намали опасниот слој на висцерална маст, вид на маснотии во абдоминалната празнина што не можете да го видите, но што ги зголемува здравствените ризици, вели Кери Стјуарт, Ед. , директор на клиничка и истражувачка физиологија во Џонс Хопкинс.

Еве како да го намалите онаму каде што е најважно.
Обидете се да ги намалите јаглехидратите наместо мастите.
Кога истражувачите од Џонс Хопкинс ги споредиле ефектите врз срцето на губење на тежината преку диета со малку јаглени хидрати наспроти диета со малку маснотии во текот на шест месеци – секоја содржи иста количина калории – оние на диета со ниски јаглехидрати изгубиле во просек 10 килограми. повеќе од оние кои се на диета со малку маснотии – 28,9 фунти наспроти 18,7 фунти. Дополнителна придобивка од диетата со ниски јаглехидрати е тоа што произведува повисок квалитет на губење на тежината, вели Стјуарт. Со губење на тежината, мастите се намалуваат, но често има и губење на посно ткиво (мускули), што не е пожелно. На двете диети, имаше губење од околу 2 до 3 килограми добро посно ткиво заедно со маснотиите, што значи дека процентот на губење маснотии беше многу поголем кај диетата со ниски јаглехидрати.

1Размислете за план за исхрана, а не за диета.
На крајот на краиштата, треба да изберете план за здрава исхрана на кој можете да се придржувате, вели Стјуарт. Придобивката од пристапот со ниски јаглехидрати е тоа што тој едноставно вклучува учење подобар избор на храна – не е потребно броење калории. Општо земено, начинот на исхрана со ниски јаглехидрати го пренасочува вашиот внес од проблематичната храна – онаа богата со јаглени хидрати и шеќер и без многу влакна, како леб, ѓеврек и газирани пијалоци – и кон избори богати со влакна или богати со протеини, како зеленчук, грав и здраво месо.

2Продолжи да одиш.
Физичката активност помага во согорувањето на стомачните масти. „Една од најголемите придобивки од вежбањето е тоа што добивате многу    за вашиот состав на телото“, вели Стјуарт. Се чини дека вежбањето делува на салото на стомакот особено затоа што ги намалува циркулирачките нивоа на инсулин – што инаку би му сигнализирало на телото да се закачи на маснотиите – и предизвикува црниот дроб да ги троши масните киселини, особено оние блиски висцерални масни наслаги, вели тој.

3Количината на вежбање што ви е потребна за губење на тежината зависи од вашите цели. За повеќето луѓе, ова може да значи 30 до 60 минути умерено до енергично вежбање речиси секој ден.

4Дигајте тегови.
Додавањето дури и умерен тренинг за сила на аеробното вежбање помага да се изгради чиста мускулна маса, што предизвикува да согорувате повеќе калории во текот на целиот ден, и при одмор и за време на вежбање.

5Станете читател на етикети.
Споредете и контрастирајте ги брендовите. Некои јогурти, на пример, се фалат дека се со малку маснотии, но имаат повеќе јаглехидрати и додадени шеќери од другите, вели Стјуарт. Храната како сос, мајонез, сосови и преливи за салати често содржи големи количини на масти и многу калории.

6Оддалечете се од преработената храна.
Состојките во пакуваните производи и грицките често се обилни со транс масти, додаден шеќер и додадена сол или натриум – три работи што го отежнуваат губењето килограми.

7Фокусирајте се на начинот на кој вашата облека одговара повеќе отколку на читањето на вагата.
Како што додавате мускулна маса и губите маснотии, читањето на вагата во бањата можеби нема да се промени многу, но вашите панталони ќе бидат полабави. Тоа е подобар знак за напредок. Измерено наоколу, вашата половина треба да биде помала од 35 инчи ако сте жена или помала од 40 инчи ако сте маж за да ги намалите ризиците за срце и дијабетес.

8Дружете се со пријатели фокусирани на здравјето.
Истражувањата покажуваат дека сте повеќе склони да јадете подобро и да вежбате повеќе ако вашите пријатели и семејството го прават истото.

Инсулин (ин-сух-лин): Хормон кој го создаваат клетките во вашиот панкреас. Инсулинот му помага на вашето тело да ја складира гликозата (шеќерот) од вашите оброци. Ако имате дијабетес и вашиот панкреас не може да произведе доволно од овој хормон, може да ви препишат лекови кои ќе му помогнат на црниот дроб да направи повеќе или да ги направи вашите мускули почувствителни на достапниот инсулин. Ако овие лекови не се доволни, може да ви препишат инсулински инекции.


Крвни садови (veh-suls): Системот на флексибилни цевки – артерии, капилари и вени – кои носат крв низ телото. Кислородот и хранливите материи се доставуваат преку артериите до ситни капилари со тенкоѕидни ѕидови кои ги хранат до клетките и го собираат отпадниот материјал, вклучително и јаглерод диоксидот. Капиларите го пренесуваат отпадот до вените, кои ја враќаат крвта назад во срцето и белите дробови, каде што јаглерод диоксидот се испушта преку вашиот здив додека издишувате.

Артерии (are-te-rease): Крвните садови кои носат крв богата со кислород подалеку од вашето срце за испорака до секој дел од вашето тело. Артериите изгледаат како тенки цевки или црева. Ѕидовите се направени од цврст надворешен слој, среден слој на мускулите и мазен внатрешен ѕид кој помага лесно да тече крвта. Мускулниот слој се шири и се собира за да помогне крвта да се движи.

целиот артикл:тука