Eсенски намирници кои се одличен избор за диета

Есента е вистинско време да го зајакнете имунитетот, но и да ги намалите килограмите.

Ова се дел од намирниците кои се одлични за здравјето, а притоа ќе ви помогнат и да се ослободите од вишокот килограми:

Јаболко: Се вели дека едно јаболко на ден ги задржува мастите подалеку од вашето тело. Јаболкото содржи пектин, растителен желатин кој е полн со влакна.

Киви: Има само 46 калории, но содржи одлична комбинација на растителни влакна и вода која ќе ви обезбеди чувство на ситост. Ова овошје е и важен извор на калиум кој го регулира крвниот притисок и е богато со фолна киселина.

Мандарини: Тие се одлични разложувачи на масти, а имаат многу малку калории. Содржат и огромно количество на витамин Ц.

Урми: Урмите се здрава и нискокалорична храна и идеална замена за слатки. Содржат малку масти и протеини и големо количество на железо и диетални влакна кои се добар извор на антиоксиданси.

Дуњи: Содржат витамин Ц, диетални влакна, како и пектин и се одличен извор на антиоксиданси.

Тиква: Содржи големо количество на влакна, калиум и витамин А. Семките од тиква, пак, се одлична ужинка, бидејќи содржат малку масти.

Костен: Полни се со влакна и малку масти во споредба со другите јаткасти плодови. Имаат високо ниво на скроб и помагаат во намалување на холестеролот, одлични се во борбата против ракот и помагаат во контрола на крвниот притисок.