Листовите од морковот ги фрлате, a тие се многу здрави!

Кога некој би ви понудил да ги изедете листовите од морков, дали би го сториле тоа

Листовите од морков имаат малку горчлив вкус, но се исклучително добри за нашето здравје и можете да ги додавате во супи, салати, песто сос и слично. Полни се со хлорофил, кој делува детоксифицирачки на црниот дроб и целото нашето тело. Според некои истражувања помагаат во спречување на ракот и развојот на тумори и се полни со антиоксиданти. Најлесно е да се консумираат измешани со некој посладок сок, како сок од јаболка. Содржат многу витамини и минерали, а дури имаат и повеќе витамин К отколку кој било друг зеленчук, а тоа е мошне важен витамин кој помага и при исеченици, модрици…

Листовите од морков не се отровни, како што некои мсилат, но содржат фурокумарин – кој може да предизвика блага алергиска реакција кај некои луѓе. Консумирањето листови од морков е добро затоа што содржат и многу калиум, важен за кардиоваскуларното здравје. Самите листови содржат и до 6 пати повеќе витамин Ц од самиот корен.

Делуваат и како диуретик и важни се кога е во прашање исфрлањето на вишокот вода од телото, делуваат антисептички, против лош здив, болни непца и забоболка. Од нив може да се направи и чај кој е одличен за чистење на организмот особено ако имате проблеми со уринарниот тракт или камења во бубрезите.