Морето е здраво, а еве кои се придобивките од солената вода!

Долга е листата на придобивки од морската вода, еве дел од нив

Одењето на море е добро за здравјето, но дали знаете кои се всушност придобивките од морската вода?! Морската вода во просек содржи 3,5% сол, како и магнезиум, сулфати и калциум…

Ја регенерира и чисти кожата
Солите во комбинација со сонцето ја регенерираат кожата, а како резултат на тоа може да се излекуваат или ублажат појавите како што се акни, псоријаза…

Го подобрува имунитетот
Бројот на црвени крвни зрнца се зголемува дури и до 20 отсто, а на бели и повеќе од тоа. Затоа морската вода е одличен лек за оние со слаб имунитет, анемија или зголемено ниво на шеќер во крвта.

Ги ублажува симптомите на ревма
Морската вода помага и при болки во мускулите и коските, потоа кај оние кои имаат артритис и проблеми со циркулацијата.

Ги ублажува симптомите на анксиозност
Заради количеството на магнезиум кое го содржи во себе морската вода има смирувачко дејство, а тоа е една од причините зошто морето е препорака за луѓето кои се под стрес.

Помага кај луѓето со респираторни проблеми

Солената вода го поттикнува елиминирањето на токсините кои ги „напаѓаат“ белите дробови, па затоа оние кои патат од астма, кашлица и други респираторни проблеми треба да поминуваат повеќе време на плажа за да го вдишуваат воздухот.

Одлична е и за оние со проблеми со црниот дроб и бубрезите

Морската вода го забрзува процесот на обновување на клетките, особено кај луѓето кои се соочуваат со болести како што е цирозата на црниот дроб.

Спречува несоница и ги ублажува симптомите на депресија
Помага да се нормализира крвниот притисок, а со самото тоа и ја ублажува нервозата. Денот поминат на плажа може да ви помогне полесно да заспиете, а, исто така, е и природен начин за подобрување на расположението.