Здравствени совети

Совети од стручни лица кои можат да го подобрат Вашето здравје и Вашите здравствени навики за подобар, активен и среќен живот.

Паразити во човечкото тело-како да ги извадите надвор

Паразити се организми кои живеат во, на или со друг организам (домаќин). Тие се хранат, растат или се размножуваат на начин што му штети на нивниот домаќин. Сепак, за опстанок им е потребен нивниот...

Болка во грбот-најчестата дијагноза во Македонија-како да се ослободите?!

Болката во грбот е една од најчестите причини поради кои луѓето бараат медицинска помош или пропуштаат работа. Болката во грбот е водечка причина за попреченост во светот.Таа е и водечка дијагноза во Македонија. За среќа,...

8 работи кои секогаш треба да ги правите кога имате секс во лето-чувајте го...

Тоа не е ваша имагинација - зголемувањето на температурата може да предизвика вашиот сексуален нагон да го стори истото. Еве како да го искористите максимумот од напорниот, летен секс што претстои, а притоа да...

Што значи ако постојано имате студени раце?

Ако вашиот симптом е вообичаено да имате ладни раце дури и кога не сте во ладна средина, тогаш морате да проверите зашто е тоа така. Обично, ладните раце е само еден од начините на...

Постпородилна депресија-психоза кај жените може да предизвика самоубиствени мисли-побарајте помош

Раѓањето на бебето може да започне различни моќни емоции, од возбуда и радост до страв и вознемиреност. Но, тоа може да резултира и со нешто што можеби не го очекувате - депресија, и суицидални...

Сол наспроти шеќер – што е полошо за вашето срце?!

Кога се размислува за здравјето на срцето, крвниот притисок е еден од најзначајните фактори на ризик. И ако имате висок крвен притисок, големи се шансите дека можеби размислувате за намалување на внесот на сол....

НАЈНОВИ ВЕСТИ