5 причини зошто е добро да се јаде млад кромид, особено зелениот дел

Зелениот дел од младиот кромид никако не треба да се фрла зашто во него има состојки кои се одлични за нашето здравје.

Млад кромид во овој период има во изобилство и штета е да не се искористи можноста зашто е богат со витамини и минерали, и одличен е во заштитата на здравјето. Има антибактериски својства, па штити од воспаленија, помага при настинки, а одличен е и за подобрување на варењето. Зелениот дел од младиот кромид никако не треба да се фрла зашто во него има состојки кои се одлични за нашето здравје.

Зошто е добро да се консумира секој ден?

Го штити срцето – полн е со антиоксиданти кои ги штитат клетките во телото од оштетувања предизвикани од слободните радикали. Освен тоа младиот кромид го држи крвниот притисок во границите на нормалата и го намалува ризикот од создавање згрутчувања.

Добар е за видот – штити од воспаленија и го намалува ризикот од болести на мрежницата. Содржи витамин А, кој е важен за производство на протеин во очите, заслужен за добар вид. На луѓето на кои им недостасува овој витамин можат да патат од ноќно слепило и други пореметувања. Едно лукче содржи околу 3 проценти од дневните потреби за витамин А.

Ги зајакнува коските – витамините Ц и К со кои изобилува младиот кромид се добри за заштита на коските. Само едно кромитче содржи околу 20 проценти од препорачаната доза на витамин К и околу 2 проценти витамин Ц. И едниот и другиот се важни за густината и цврстината на коските. Недостатокот на овие витамини ја зголемува шансата за развој на остеопороза и кршења.

Го намалува холестеролот – особено неговиот зелен дел кои некои луѓе го фрлаат, а подобро би било да го изедат. Освен што го намалува нивото на лош холестерол во крвта помага и во регулирање на нивоата на шеќер.

За поубава кожа – му помага на телото во производство на колаген кој е важен за убава, здрава и затегната кожа. Колагенот е заслужен за забавување на создавањето на брчки на лицето и го има во многу козметички препарати.