Домашен сируп кој ја лекува и најупорната кашлица (рецепт)

Сирупот од ловоров лист е природно средство за смирување на надразнетото грло, затоа што делува противвоспалително и антисептички, а освен тоа ги прочистува дишните патишта и го зајакнува имунитетот

Место да ја посетите блиската аптека за да купите некој лек, фатете се за работа и сами пригответе сируп со кој ќе ја излекувате упорната и здодевна кашлица. Ловоровиот лист често се користи во кујната како додаток во јадењата, давајќи им посебна арома, а етеричното масло од ловорот е одлично за инхалација и дезинфекција, особено во сезоната на вируси.

Листовите од оваа зимзелена билка се богати со разновидни минерали, витамин Б и се одличен избор за заштита на имунитетот заради антисептичкото и проввоспалителното дејство. 

За приготвување на овој сируп потребни се само три состојки: ловоров лист, лимон и кафеав шеќер или мед.


Потребно за сирупот:

  • 6 листови сушен ловоров лист;
  • 1 лимон;
  • 3-4 лажици кафеав шеќер или мед

Начин на приготвување: Во сад зовриjте 2,5 дл вода. Во неа додадете ги листовите ловор и варете ги поклопени од 5 до 10 минути. Извадете ги листовите, а течноста претурете ја во друг сад. Во сад измешајте ги шеќерот и сокот од еден лимон, па се добро промешајте.


Напомена: Земајте по една лажичка од сирупот до три пати на ден, а посебно при големи напади на кашлица!