Кажете му збогум на стресот со помош на овој напиток кој крева од мртви

Доколку секојдневно сте изложени на стрес, многу работа, се грижите за домот, децата...еве магичен напиток кој ви е повеќе од потребен.

Комбинацијата од мед и лимон е одличен природен лек кој и тоа како ќе го подобри здравјето. Медот е силен антиоксидант кој ќе го зајакне имунитетот, особено ако се консумира во комбинација со лимон. Има одлична способност да ги нетруализира бактериите.

Медот содржи доста минерални материи како бакар, манган, олово, цинк, магнезиум, калциум, железо, јод… Исто така, ги содржи речиси сите аминокиселини, бројни витамини, органски киселини и ароматични материи. Благодарение на ова тој е скапоцена, здрава и лесно сварлива храна.

Од друга страна, лимонот е исто така мошне здрав, обилува со важни фитонутритиенти кои делуваат како антиоксиданти и антиканцерогено. Многумина го сметаат за лек за сите болести. Одличен извор на витамин Ц е, содржи малку калории и многу корисни состојки како железо, калиум, калциум, протеини, фосфор, јаглехидрати, растителни влакна, магнезиум и други.

Пијте мед и лимон со вода секој ден и ќе имате поубава кожа, помага при варењето, добро е за срцето, помага при слабеење, го намалува ризикот од хронични болести, го јакне имунитетот и го намалува ризикот од уринарни инфекции.

Начин на приготвување: Се што ви треба е половина лимон и 1 лажичка мед. Додадете ги во чаша топла вода, измешајте и испијте. Најефикасно е ако се пие наутро, пред појадок.