Клинички нутриционист препорачува: Овие намирници јадете ги сурови

„Готвењето или било која друга преработка ќе ги уништи хранливите материи во оваа храна“, вели д-р Рупали Дата

Не сакате да готвите? Супер, вие сте на вистинското место. Ова се осум намирници кои се поздрави кога се сурови, а кои би требало да се консумираат секој ден.

„Готвењето или која било друга преработка ќе ги уништи хранливите материи во оваа храна“, објаснува д-р Рупали Дата, клинички нутриционист. Одиме по ред.

Брокула – богата е со витамин Ц, калциум и сулфорафан – активно соединение кое го намалува крвниот притисок и го подобрува здравјето на срцето. Со готвење за 70 проценти се уништува ова соединение.

  • Спанаќ – со готвење во спанаќот се ослободува оксалат, кој го спречува организмот во апсорпцијата на калциум од оваа намирница.
  • Јаткасти плодови – сурови содржат многу повеќе железо, магнезиум и фосфор отколку пржени.
  • Бобинки – силен антиоксидант и здрава намирница, додека е свежа или свежо замрзната. Варени или дехидрирани ја губат својата моќ.
  • Јаболка – изобилуваат со нутриенти и минерали. Кога ќе ги сварите или испечете во нив останува само шеќерот.

  • Пиперка – богата е со витамин Ц, кој е термолабилен. Со варење или печење се уништува.
  • Кокос – една од намирниците со најголема моќ на хидратација и многу високо ниво на електролити и здрави масти – додека не го дехидрирате.

Никулци – богат извор на витамин Ц, влакна, фолна киселина и магнезиум. Фолатите и витаминот Ц исчезнуваат за време на термичката обработка.