Која храна треба да се избегнува ако имате камења во бубрезите

Камењата во бубрезите може да ве натераат да се запрашате која храна да ја исклучите од вашата исхрана. Кога имате камења во бубрезите, неопходно е да ја следите вашата исхрана за да спречите влошување на состојбата. Ограничувањето на одредена храна или избегнувањето на одредена храна може да спречи формирање на понатамошни камења.

Камењата во бубрезите може да ве натераат да се запрашате која храна да ја исклучите од вашата исхрана.

Кога имате камења во бубрезите, неопходно е да ја следите вашата исхрана за да спречите влошување на состојбата. Ограничувањето на одредена храна или избегнувањето на одредена храна може да спречи формирање на понатамошни камења.

Еве кои намирници треба да избегнувате да ги јадете кога имате камења во бубрезите:

Консумирајте помалку сол.
Кинеската и мексиканската храна, сокот од домати, обичната конзервирана храна и преработената храна често се богати со сол.
Диетата богата со натриум може да предизвика камења во бубрезите бидејќи ја зголемува количината на калциум во урината.


Ограничете ја храната која е богата со оксалати ако имате камен од калциум оксалат.
Овошје: рибизли, конзервирана овошна салата, јагоди и грозје  
Зеленчук: цвекло, караница, праз, летен сквош, сладок компир и спанаќ
Пијалоци: Чај и инстант кафе
Друга храна: гриз, тофу, јаткасти плодови, супа од домати и чоколадо


Избегнувајте ја оваа храна ако имате камен од урична киселина:
Алкохол
Аншоа
Аспарагус
Печење или пивски квасец
Карфиол
Консоме
Сос
Харинга


Мешунки (сушен грав и грашок)
Печурки
Масла
Месо од органи (црн дроб, бубрези и слатки)
Сардини
Спанаќ
Избегнувајте мрсна храна како сосови за салата, сладолед и пржена храна.
Избегнувајте да консумирате повеќе од три унци месо секој ден.
Избегнувајте кола-кола бидејќи се богати со фосфати.
Фосфатот го промовира формирањето на камења во бубрезите.
Покрај тоа, намалете го или елиминирајте го внесот на додаден шеќер.
Ограничете или целосно избегнувајте го кофеинот бидејќи тој има тенденција да ги исцеди течностите од вашето тело, предизвикувајќи дехидрација.

Која храна и пијалоци може да се вклучат ако имате камења во бубрезите?
Во овој период треба да се консумираат одредени намирници кои имаат ниска содржина на оксалат или промовираат излачување на јони на калциум. Хидратацијата со доволно течност е исклучително важна за спречување на сите видови камења во бубрезите. Водата ја разредува урината, спречувајќи формирање на камења.

Течностите што треба да се консумираат за време на камења во бубрезите вклучуваат:

Пијте доволно течности, особено вода
Течности како пиво од ѓумбир, вода со лимон и овошни сокови (без додаден шеќер и сол)
Пијте доволно течност за да уринирате најмалку два литра за 24 часа. Темната урина може да покаже дека вашето тело не добива доволно вода.

Храна со ниска содржина на оксалат
Неопходно е да вклучите храна со ниска содржина на оксалат ако имате камења во бубрезите.

Некои намирници со малку оксалати вклучуваат:

Грозје
Дињи
Банани
Краставици
Карфиол
Зелка
Грашок


Сирење
Млеко
Путер
Говедско месо
Сланина
Пилешко
Шунка
Сепак, конзумирањето на вишок млечни производи и животински протеини може да ги ублажи вашите шанси за поретки видови на камења во бубрезите.

Овошје безбедно да се консумира за време на камења во бубрезите
Некои од овошјата кои се со малку оксалати и безбедни за консумирање вклучуваат:

Лимони
Портокалите
Дињи
Ананас
Јаболка
Круши


Авокадо
Мангото
Кајсии
Персиммон
Сливи
Киви
Дињи
Лубеници

Зеленчук безбеден за консумирање при појава на камења во бубрезите
Држете се до зеленчук со малку оксалати бидејќи тие не го зголемуваат ризикот од формирање на камења:

Брокула
Карфиол
Компири
Моркови
Боранија


Домати
Кале
Зелка
Марула
Краставици
Храна богата со калциум

Вклучете храна богата со калциум за да ги балансирате оксалатите во исхраната, како што се:

Млеко
Сирење


Јогурт
Остриги
Тофу
Храната богата со калциум може да го спречи создавањето на камења во бубрезите. Сепак, од суштинско значење е да се ограничи неговата консумација на три порции дневно за да се избегне пореткиот тип на камења