МЕСЕЦ НА МАШКО ЗДРАВЈЕ: Пет клучни совети за одржување добро здравје кај мажите

Мажите честопати не сакаат да одат на лекар, но годишниот преглед е најлесниот начин за спречување или лекување на големи здравствени проблеми. Со извршување на неколку едноставни тестови, вашиот лекар може да стори сé, од проценка на ризикот од срцев удар до откривање на рак на простата и да создаде план за лекување за кој било проблем кој ќе биде дијагностициран

Зафатените распореди често ги спречуваат мажите да живеат поздрав живот, односно да обрнат внимание на своето здравје. Но, тоа не мора да биде така. Затоа подготвивме неколку основни совети. Следењето на овие едноставни совети ќе ви помогне да се чувствувате посреќни, поздрави и подобро подготвени за максимално да уживате во вашиот живот.

Консумирајте здрава храна

Погрижете се вашата исхрана да се состои претежно од зеленчук, протеини, овошје, јаткасти производи и целозрнести житарки. Иако не треба целосно да се лишувате од храна која е надвор од овие групи, ограничете го внесот на десерти, бел леб, печива и алкохол. Одржувајте го вашиот план за здрава исхрана едноставен така што ќе го испланирате вашето мени, вашите ручеци и закуски уште на почетокот на неделата. Ова ќе ви помогне да избегнете посегнување по брза и нездрава храна во текот на денот.

Не заборавајте да одвоите време за активности во кои уживате и да одржувате блиски, здрави пријателства за да го зајакнете вашето ментално и емоционално здравје. Закажете ги овие активности добро однапред и третирајте ги како да се работи за работен состанок со важен клиент – откажете го само доколку е апсолутно неопходно

Вежбајте

Редовната физичка активност е од суштинско значење за да изгледате и за да се чувствувате најдобро. Изберете спортска активност во која уживате. Тоа може да биде вежбање со тегови, трчање или возење велосипед и одвојте време за тоа неколку пати неделно. Препораката од СЗО е 45 минути интензивна физичка активност 5 пати во неделата или 60 минути умерена секој ден.

Направете годишен контролен преглед

Мажите честопати не сакаат да одат на лекар, но годишниот преглед е најлесниот начин за спречување или лекување на големи здравствени проблеми. Со извршување на неколку едноставни тестови, вашиот лекар може да стори сé, од проценка на ризикот од срцев удар до откривање на рак на простата и да создаде план за лекување за кој било проблем кој ќе биде дијагностициран.

Не заборавајте да пиете витамини

Веројатно имате некои нутритивни недостатоци, дури и ако применувате режим на здрава исхрана. Дневниот мултивитамински внес гарантира дека ги примате хранливите материи што ви се потребни за да останете физички и психички здрави. Ние би ви препорачале да изберете од палетата на Orthomol витамини кои се лесно достапни во нашите аптеки (Orthomol cardio, Orthomol immun, Orthomol Vital M, Orthomol mental, Orthomol sport, Orthomol tendo, Orthomol arthroplus).

Инвестирајте во вашето ментално и емоционално здравје

Не заборавајте да одвоите време за активности во кои уживате и да одржувате блиски, здрави пријателства за да го зајакнете вашето ментално и емоционално здравје. Закажете ги овие активности добро однапред и третирајте ги како да се работи за работен состанок со важен клиент – откажете го само доколку е апсолутно неопходно.

Лекарите во клиничката болница „Жан Митрев“ ви стојат на располагање за сите потребни прегледи, консултации и совети со кои би можеле да ви овозможат поздрав и посреќен живот. Закажете термин на 02 3091 484