Природен рецепт за чистење на црниот дроб

Се што ви треба е една рака листови од нане, лимон, портокал и два литри вода

Црниот дроб е орган кој има голем број на важни функции за организмот, како што e, на пример, синтезата на протеини, детоксификација на хемиски соединенија или создавање на биохемиски молекули важни за варењето. Црниот дроб е најголема жлезда во телото, која кај човекот игра важна улога во метаболизмот извршувајќи многу функции, вклучувајќи и детоксикација, складирање на гликоген и производство на крвни протеини. Црниот дроб, исто така, произведува и жолчка, која е важна при варењето.
Во продолжение ви предлагаме рецепт за чистење на овој орган, кој е заслужен за детоксикација на организмот.

Се што ви треба е една рака листови од нане, лимон, портокал и два литри вода. Подготовката не е комплицирана: сипете два литра вода во тенџере и ставете ги листовите од нане, па варете пет минути додека не зовријат. Потоа оставете да отстојат. Во меѓувреме исцедете сок од лимон и сок од портокал, па сипете во чаша. Додадете една лажица изрендана кора од лимон. Процедете го чајот и измешајте го со сокот од лимон и портокал.