Сезона на коприви: Чудо од растение – и храна и лек (2)

Копривата содржи високи концентрации на магнезиум, железо, калциум, фосфор, манган, калиум, натриум, сулфур и силициум,витамин Ц, бета каротин,витамини од Б групата

Kопривата (Urtica dioica) не е само коров, туку е и идеална храна, една од најважните, најздравите и најхранливи бесплатни намирници кои можете да ги најдете. За многумина се предизвик бидејќи журкаат, но доволно е само да го попарите растението со врела вода и боцкавиот ефект на копривата ќе исчезне.

Сушената коприва може да се чува и складира за употреба во текот на целата зима. Може и да се исчисти и да се замрзне. Се собира со ракавици, и тоа се собираат само младите листови и врвовите од билката. Потоа се измива и се готви на тивок оган, исто како кога се приготвува спанаќ.

Многу луѓе уживаат во допирот на копривите, само поради повратната стимулација

Копривата содржи високи концентрации на магнезиум, железо, калциум, фосфор, манган, калиум, натриум, сулфур и силициум,витамин Ц, бета каротин, витамини од Б групата. Во минатото (ретко денес) копривата се користела и во лекувањето на артритис и реума.

Верувале или не, многу луѓе уживаат во допирот на копривите, само поради повратната стимулација! Тоа можеби е така затоа што копривите содржат неколку хемикалии (како ацетилколин или серотонинот), кои се природни мозочни материи и придонесуваат за чувство на благосостојба.

Kопривите се едни од најкорисните растенија и со право го носат епитетот чудо од растение, кое истовремено е и храна и лек.

Во продолжение ви предлагаме неколку начини како да ги употребите копривите во исхраната.

Зелена каша

Потребни состојки (за 4 лица): 250 г млада коприва, 350 г фета сирење, 1 голем кромид, 4 чeшниња лук, големо парче ѓумбир, 2 супени лажици сончогледово масло, 1 лажица маслиново масло, 1/2 лажичка семе од ким, 1 / 4 лажичка цимет, 1 лажица семе од коријандер, 1 лажичка црн пипер, сол, 2 дл полномасен јогурт.

Подготовка: Во солената вода сварете ги копривите, извадете ги и оставете да се исцедат. Во блендер испасирајте ги лукот, кромидот и ѓумбирот за да добиете паста. На загреано масло на умерена температура од две до три минути со повремено мешање пропржете ја пастата. Додајте семе од ким и коријандер, како и цимет, па пржете уште една минута. Кога целосно ќе се исцедат од водата, копривите испасирајте ги во блендери и ставете ги во претходно пропржената смеса, додадете сол и црн пипер, промешајте и пржете две до три минути. Сирењето фета исечкајте го на коцки и во тавче со маслиново масло пропржете неколку  секунди само да се зарумени, потоа сервирајте во чинија и  преку него додадете ја смесата со копривите. Потоа додадете малку јогурт, промешајте и јадете додека е топло.

 

Пролетна пита

Потребни состојки: 1 кг млада коприва, 1/2 кг компири, 8 кори за пита, 2 дл кисела павлака, 1 дл масло и црн пипер по вкус.

Подготовка: Исчистете ги лисјата од коприва и сварете ги во солена вода. Исцедете ги и исечете ги, (не мора да бидат ситно сечкани). Излупете ги компирите и исечете ги на четвртини, сварете ги, а потоа направете пире. Измешајте ги компирите и сечканата коприва, додајте ја павлаката и зачинете со сол и црн пипер. Покријте го дното на плехот за печење со хартија, подмачкајте со малку масло и ставете две кори една врз друга, рамномерно распоредете ја мешавината над нив, а потоа повторно наредете ред кори, ред смеса, до последната кора. Истурете 1 дл масло и печете во рерна на 180 степени околу 45 минути.

Пикантна чорба

Потребни состојки: 1 кг млада коприва, 2 лажици пченкарно брашно, 1 дл масло, 1 јајце, 1 кафена лажичка рен, 1 чаша павлака, 1 лажица црвен пипер, 1 главица од кромид, сол по вкус.

Подготовка: Врвовите на младата коприва, измијте ги и провријте во солена вода, потоа исцедете ги и исечете или испасирајте ги во блендер. Во тенџерето каде што ќе ја подготвувате супата, загрејте масло и запржете сечкан кромид, додадете две супени лажици пченкарно брашно (за проја), а потоа накратко пропржете го и него. Истурете го црвениот пипер, добро промешајте, ставете ја копривата и промешајте повторно, истурете околу 2 литри вода, посолете и варете 15 минути на умерена температура. Отстранете од шпоретот, додадете го ренот и изматената жолчка од јајце. Послужете веднаш додека е жешко, додадете една лажица кисела павлака.

Коприва во тесто

Потребни состојки: 30-40 листови коприва, 150 г брашно, 2 јајца, 1 жолчка, 150 мл црвено вино, 1 лажичка масло, 1 лажичка сол, масло за пржење.

Подготовка: Листовите од  копривата измијте ги и исцедете ги на кујнска хартија. Изматете ги јајцата со масло, сол и вино, додадете го брашното и сета смеса изедначете ја. Листовите од копривата извалкајте ги во смесата и оставете да отстојат 5 минути. На загреано масло да се пропржат од двете страни додека не добијат убава кафеаво-жолта боја. Со решетка лажица ги вадиме листовите и ги оставаме да се исцедат од маслото. Се служат топли со сирење и јогурт.

Палачинки со коприва и туна

Потребни состојки: 100 г скроб ,100 г меко пченично брашно, 2 јајца, 200 мл млеко, 200 мл кисела вода, пола прашок за печиво, две лажици масло, сол, две конзерви туна, половина килограм млади коприви, половина праз, 50 г путер и сол.

Подготовка: Исчистете ги копривите (се разбира, со ракавици), измијте ги и накратко бланширајте 3-4 минути. Исцедете ги, прелијте со ладна вода и исечете ги. Оставете 3-4 лажички коприви за тестото, а остатокот да се посоли и пропржи со празот. Потоа додадете путер, сол и исцедената туна од конзерва. Изматете ги јајцата и додајте го брашното и 100 мл млеко, комбинирајте и додајте го скробот и прашокот за печење. Додадете уште 100 мл млеко, кисела вода и масло. Во блендер, измешајте го остатокот од копривите и малку мешавина од палачинки и додадете го во главната мешавина. Оставете да отстои 20 минути. Испржените палачинки филувајте ги со подготвената смеса од коприви, праз и туна.