Шест овошја за дијабетичари

Здравата исхрана, планот за вежбање и квалитетниот сон играат важна улога во третманот на дијабетесот. Еве кои овошја можат безгрижно да ги консумираат дијабетичарите

Круши

Крушите содржат антоцијанин и се богати со витамини А, Б1, Б2, Ц и Е. Високото ниво на влакна го подобруваат здравјето на дигестивниот тракт, што го стимулира губењето на тежината. Тие, исто така, помагаат во намалување на холестеролот и подобрување на здравјето на срцето.

Портокали

Портокалите содржат високо ниво на витамин Ц, влакна и минерали. Имаат низок гликемиски индекс кој помага да се одржи здраво ниво на шеќер во крвта. Портокалот јадете го цел, наместо да го цедите, за да внесете што е можно повеќе влакна во организмот.

Грејпфрут

Грејпфрутот, исто така, има низок гликемиски индекс и изобилува со витамин Ц и растворливи влакна. Тоа го прави и идеална намирница за губење на тежината.

 

Јаболка

Јаболката го намалуваат ризикот од дијабетес тип 2. Изобилуваат со влакна, антиоксиданти, витамин Ц и флавоноиди. Едно јаболко дневно помага во превенција на рак и срцеви заболувања.

 

Гуава

Гуавата има висока концентрација на ликопен, антиоксидант кој помага во одржување на нивото на шеќер во крвта. Исто така, е богата со диетални влакна што го намалува ризикот од појава на дијабетес тип 2. Гуавата содржи високо ниво на калиум. Чаша сок од гуава или излупен плод, изедете еднаш дневно и намалете ја апсорпцијата на шеќер во крвта.

Цреши и вишни

Не им е сезона, но ги има во замрзната форма. Ова слатко овошје содржи антоцијанин кој помага да се контролира нивото на шеќер во крвта. Растителниот пигмент се наоѓа во многу намирници, вклучувајќи црвено грозје, зеленчук, зрнесто овошје, вино и чај.