Зеленчук за детоксикација: печен лук, тиквички и домати

Овој шарен и здрав прилог за детоксикација ќе го разубави секој оброк. Лукот е супер зеленчук кој помага да се намали ризикот од рак на дебелото црево, желудникот, хранопроводникот, панкреасот и дојката. Доматите и тиквичките се преполни со витамини и минерали. Плус, можете да ги пасирате сите остатоци за вкусно натопување со салса!

Овој шарен и здрав прилог за детоксикација ќе го разубави секој оброк. Лукот е супер зеленчук кој помага да се намали ризикот од рак на дебелото црево, желудникот, хранопроводникот, панкреасот и дојката. Доматите и тиквичките се преполни со витамини и минерали. Плус, можете да ги пасирате сите остатоци за вкусно натопување со салса!

Состојки
2 тиквички исечени на половина по должина, а потоа исечени на 1/2 инчи, облици на полумесечина
2 чаши исечени на четвртини зрели домати (или домати од грозје)
1/2 сладок кромид, мелено (или црвен кромид за да додадете боја)
3 чешниња лук, мелено
1/2 лажичка мелени снегулки црвен пипер
1/4 чаша маслиново масло
Сол и бибер по вкус
1/2 чаша рендан пармезан
1 лажица лук во прав
1 лажица сецкан свеж босилек

Приготвување
Загрејте ја рерната на 450 F. Лесно подмачкајте го садот за печење од 9 × 13 инчи.
Во подготвениот сад за печење измешајте ги тиквичките, доматите, кромидот, лукот и црвените пиперки.
Посипете со маслиново масло, зачинете со сол и бибер. Добро измешајте.
Во посебен мал сад измешајте го пармезанот, лукот во прав и свежиот босилек. Стави на страна.
Печете го зеленчукот додека не омекне или малку златно, околу 18 минути. Извадете го од рерната. Посипете со смесата со пармезан. Послужете топло или на собна температура.

Здравствени придобивки од состојките
Тиквички: Повеќе од украсни предмети за есен, тиквите како тиквички се полни со вкусни поволности. Антиоксидансите како бета-каротен ги штитат вашите клетки од слободните радикали. А минералите како калциум, железо и магнезиум помагаат во поддршката на крвта, коските, мускулите и нивото на енергија за да ве одржуваат во движење и жлебови 24/7.


Домати: Без разлика како ги изговарате, еве неколку факти за кои сите можеме да се согласиме: Доматите се богати со калиум, кој помага во управувањето со крвниот притисок и витамин Ц, кој помага да се одржи силен имунолошки систем. И дали знаевте дека соединението наречено ликопен може да го поддржи здравјето на вашето срце? Ако не, добредојдени сте.


Кромид: овие алиуми се неопеани херои на нашиот дигестивен систем. Кромидот има пребиотици, суштински извор на храна за добрите бактерии во цревата и растителни влакна за непречено функционирање на работите. Тие исто така имаат флавоноиди, со придобивки кои се движат од потиснување на несаканото воспаление до промовирање на здрав мозок.


Лук: Придобивките од оваа секојдневна суперхрана се исто толку моќни како и нејзиниот вкус. Редовното јадење лук може да го зајакне вашиот имунолошки систем и може да помогне во намалувањето на крвниот притисок. И како додаток, лукот има антибактериски својства кои може да ја заштитат вашата храна од бактерии.


Маслиново масло: Постојат многу причини да користите маслиново масло во ова јадење – како и во вашата севкупна исхрана. Ова популарно масло за готвење има витамин А и витамин Е, кои се добри за вашите очи и кожа, и витамин К, кој ги поддржува вашите коски за да можат да ве поддржат. Маслиновото масло, исто така, го намалува „лошиот“ (LDL) холестерол и го зголемува „добриот“ (HDL) холестеролот, помагајќи да ги одржувате вашите крвни садови чисти од наслаги.


Сирење: Иако месечината можеби не е направена од сирење, исхраната што ја обезбедува овој млечен производ е надвор од овој свет. Сирењето е полно со пробиотици за среќно црево и омега-3 масни киселини (омега-3), кои го поддржуваат вашето тело од глава до пети. Можеби ќе се изненадите кога ќе знаете дека протеинот што се наоѓа во сирењето може да се бори против бактериите кои му штетат на здравјето на забите.


Информации за исхрана (по порција)
Прави 4 порции
Големина на сервирање = 1  чинија

Калории: 204
Вкупни масти: 16,8 g
Заситени масти: 3,7 гр
Влакна 2,4 гр
Протеини: 5,9 g
Натриум: 262 mg
Калциум: 180 mg
Магнезиум: 40 mg
Калиум: 440 mg