10 чекори за да останете здрави оваа зима

Исто така, разбирливо е дека вашите цели за здравје и фитнес може да тргнат од колосек, особено ако вежбате на отворено во текот на топлите месеци. Но, лекарите за семејна медицина  Ве уверуваат дека имате опции и сè уште можете да направите здрави избори дури и кога е  надвор времето е "мраз".

Големи се шансите студените денови да ве натераат да сакате да се свиткате на каучот под ќебе. Пробајте ги овие начини за да ги пребродите темните зимски денови и да се движите кон светла, здрава пролет.
Во текот на зимата, големи се шансите дека сè што сакате да направите е да се свиткате на каучот под ќебе и да гледате телевизија. Тоа е сосема разбирливо! Сонцето заоѓа порано, студено е и убавото на отворено не е секогаш забавно кога паѓа снег.

Како да се борите против здравствените проблеми во зима
Исто така, разбирливо е дека вашите цели за здравје и фитнес може да тргнат од колосек, особено ако вежбате на отворено во текот на топлите месеци. Но, лекарите за семејна медицина  Ве уверуваат дека имате опции и сè уште можете да направите здрави избори дури и кога е  надвор времето е “мраз”.

Еве неколку лесни совети за да ги вклучите здравите одлуки во вашата секојдневна рутина.

1. Влезете во дополнителни чекори
На работа, паркирајте на најоддалеченото место и одете по дополнителните чекори до вашата канцеларија. (Освен ако не е мраз, тогаш најдобро е да ја ставите безбедноста на прво место и да паркирате што е можно поблиску.) Кога ќе стигнете до вашата зграда, одете по скалите, а не по лифтот. Ако работите во висококатница, запрете го лифтот неколку лета пред вашиот кат и пешки до остатокот од патот. Поставете цел колку летови сакате да постигнете, а потоа пешачете дополнителен кат секоја недела.

2. Продолжете да се движите
Ако работите на биро цел ден, правете периодични паузи за мини-тренинг. Обидете се со јога на стол или чувајте ленти за отпор и мали тежини во близина на вашата кабина или работна маса. Истражувањата покажуваат дека дури и 10 минути физичка активност, како јога на стол или кревање мали тежини неколку пати на ден, може да има позитивни здравствени придобивки. Најмалку, стојте и истегнете се на секој час додека работите на вашиот компјутер.

3. Отпорен на зимата на вашиот тренинг
Деновиве, нема недостиг од онлајн тренинзи, видеа и апликации кои ви дозволуваат да се испотите од удобноста на вашиот дом. Интернетот е полн со бесплатни видеа за вежбање, додека инструкторите по јога или зумба одржуваат часови со плаќање. Тестирајте неколку тренинзи за да најдете серија, програма или инструктор што ви се допаѓа.

Можете исто така да ги замените активностите на отворено за внатрешни. На пример, купете велосипед за вежбање и одете на велосипед додека го гледате вашето омилено ТВ шоу или читате книга.

4. Заменете го столот за фитнес топка и добијте стоечка маса
Ако ова не се опции за вас, иновирајте! Можете да направите стоечко биро „Направи сами“ со натрупување неколку фрлени брановидни кутии поставени една врз друга за да ја постигнете вистинската висина за екранот на компјутерот и други кутии за вашата тастатура и глувче. Или користете книги за да го подигнете вашиот компјутер на повисоко ниво.

5. Подгответе го вашиот ручек – не земајте го
Правењето ручек дома има тенденција да биде многу поздраво (и исплатливо) од земање храна од ресторан или продавач. Кога однапред ги избирате предметите, повеќе размислувате за тоа што внесувате во вашето тело. А дополнителното време што сте го добиле за време на паузата за ручек, можете да го искористите за брзо одење. Плус, забавно е да планирате однапред и да одлучите кои оброци ќе ги приготвите во дадена недела.

6. Пијте вода
Изберете вода наместо газиран пијалок или натопете ја вашата вода со овошје или цитрус за уникатен вкус. Кога надвор е ладно и сакате да пиете нешто топло, земете го во предвид билен чај наместо топло чоколадо.

7. Дезинфицирајте ги површините
Секоја недела или така, поминете со крпа за дезинфекција преку тастатурата, глувчето и слушалката на телефонот за да спречите ширење на бактерии. И не заборавајте да ги миете рацете често.

8. Земете вакцина против грип
Добивањето вакцина против грип ќе биде од корист за сите околу вас и, што е најважно, за вас самите. Вакцинирањето го гради имунитетот на стадото; колку повеќе луѓе примаат вакцина против грип, толку повеќе ќе имаат корист оние кои не можат да ја примат од здравствени причини.

9. Помалку стрес
Научете ја уметноста на длабоко дишење. Одвојте неколку моменти за да се оддалечите од екранот на компјутерот или уредот и вежбајте рефлективна медитација. Колку повеќе го практикувате ова, толку побрзо ќе можете да ги повикате овие вештини за да ви помогне да останете смирени за време на стресни денови, лоши услови за возење или други зимски предизвици.

10. Направете дигитална детоксикација
Постојано, направете целосна пауза од вашите уреди – дигитална детоксикација. Тоа значи тргнете се од вашиот мобилен телефон, таблет, компјутер, па дури и телевизор. Читајте книга, играјте игра, разговарајте со вашите цимери или партнери – и генерално обидете се да одите аналогно некое време. Можеби ќе бидете изненадени од тоа колку посмирено може да се чувствувате.

Пред сè, не заборавајте да спиете доволно и да одвоите време за медитација и саморефлексија на крајот од секој ден. Овие совети ќе ве натераат да ги поминете мрачните зимски денови и да се радувате на светла, здрава пролет.