10 митови за пиење алкохол што треба да престанете да ги повторувате

Одговорното пиење не се сведува само на количината што ја консумирате, туку и на тоа како ја консумирате. Можеби ќе слушнете многу приказни за тоа како да го направите пиењето „полесно“ или „поздраво“, но во реалноста, нема никакви кратенки или магични трикови таму. Затоа е најдобро да се консумира алкохол безбедно и умерено - без да се навлегува во некои митови.

Кафето нема да излечи мамурлак и дефинитивно не треба да го мешате вашиот коктел со енергетски пијалок
Кога станува збор за алкохолот, границата помеѓу фикцијата и фактите често е нејасна. Без разлика дали се работи за забава со пријателите или преку референци од поп културата, има неколку работи за пиење алкохол што погрешно се толкуваат.

Работи како што се таканаречените лекови за мамурлак, ефектите од различните видови на алкохол, па дури и колку алкохол можеме да поднесеме.

И иако може да изгледа безопасно да се живее според некои од овие „совети“, некои од овие митови за алкохол може да го загрозат вашето здравје.

Специјалистот за хемиска зависност Џозеф Јанес, д-р, LICDC, помага да се расчисти конфузијата околу алкохолот за да можете да пиете попаметно и поодговорно.

Мит 1: пиењето ве поттикнува на забавa
Една од најголемите заблуди околу алкохолот е дека тој ви дава енергија, што може да ве мотивира да пиете повеќе, особено во социјални ситуации.

„Особено во текот на празничната сезона, многумина од нас се борат со замор и прекумерен стрес“, забележува д-р Јанес. „Можеби да бараме алкохол на празнична забава за да го отстраниме тој замор, да го подобриме нивото на енергија и да го ослободиме стресот“.

Но, алкохолот е депресив на мозокот. Прво дејствува со исклучување на извршните функции како што се расудување, контрола на расположението и природни инхибиции. Некои луѓе го доживуваат ова како чувство на возбуда и возбуда. Но, други го доживуваат спротивното: поспаност, летаргија, па дури и депресивно чувство.

Во крајна линија? Алкохолот ја попречува нормалната активност на мозокот, без разлика како се чувствувате кога пиете.

Мит 2: Пивото пред спиење ви помага да заспиете
Употребата на каков било вид на алкохолен пијалок за да ви помогне да заспиете секогаш ќе резултира со контраефект, дури и ако во моментот се чувствувате како да ви помага.

„Пиењето пиво пред спиење може да ве натера да заспиете побрзо“, вели д-р Јанес. „Сепак, тоа го прекинува вашиот длабок сон, а подоцна ќе се разбудите откако ќе се чувствувате неодморени и мамурни“.

Нормално, вашето тело кружи низ лесни и длабоки фази на спиење. Алкохолот го инхибира освежувачкиот РЕМ (брзо движење на очите) сон и подоцна предизвикува „РЕМ отскокнување“, со кошмари и проблеми со спиењето.

Повторената употреба на алкохол сериозно го нарушува сонот и го отежнува повторното воспоставување на нормална шема на спиење. Често, ова води до повеќе пиење или до злоупотреба на седативи во потрагата по сон.

Мит 3: Ирското кафе ќе ве стопли на студеното време
Можеби сте слушнале дека алкохолниот пијалок – особено нешто како ирско кафе или жешкото дете – може да го загрее вашето тело кога е ладно. Но, тоа е само привремена сензација што ја чувствувате.

„Внесувањето на алкохол може да направи вашата кожа да се чувствува топла“, признава д-р Јанес. „Сепак, измамнички ја намалува основната температура на вашето тело“.

Вашето тело вообичаено складира топла крв во неговото јадро за да ги зачува важните функции на органите. Алкохолот вештачки ги проширува крвните садови на вашите екстремитети, дозволувајќи им на топлата крв да избега од јадрото во вашата периферна циркулација, каде што се лади. Резултат: Вашето тело повеќе не може да ги загрее виталните органи бидејќи вашата вкупна температура опаѓа.

Со други зборови, кога се соочувате со тешки услови, немојте да зависите од пијалокот за да ве наздрави.

Мит 4: Пивото е помалку моќно од коктелот
Исто така, постојат многу митови околу различните видови на алкохол и како тие влијаат на вас. И додека пиењето лежерно пиво со пријателите може да се чувствува помалку интензивно од жесток коктел, тие се повеќе слични отколку што мислите.

Според д-р Јанес, без разлика дали пиете бледо пиво или московско мазга, обично консумирате слична количина на алкохол. Но, без разлика, „Секој алкохолен пијалок што го консумирате ќе има сличен ефект врз вашето тело и врз вашата способност да функционирате“.

Алкохолот влијае на метаболичките процеси и прекумерната доза може да доведе до недостаток на кислород во организмот

Овој мит особено може да биде штетен ако ве натера да пиете повеќе отколку што можете да поднесете – затоа секогаш внимавајте на содржината на алкохол во вашите пијалоци и бидете искрени со она што вашето тело може да го контролира.

Мит 5: Кафето може да ве отрезни кога сте испиле премногу
Иако можеби се чини дека кафето ве враќа во живот на многу начини, не треба да зависите од него за да го исфрлите алкохолот од вашиот систем. Навистина, кафето нема вистинско влијание врз нивото на алкохол во крвта, што е главниот фактор за одредување на нивото на интоксикација.

„Пиењето кафе или други производи со кофеин после испиено премногу пијалоци може да го измами вашиот мозок да се чувствувате полни со енергија и побудни или побудни“, предупредува д-р Јанес.

Со други зборови, кафето може само да го маскира чувството на пијанство, што сепак не е добро. Во реалноста, треба да знаете дали сте имале премногу или не. „Внимателноста може да создаде перцепција дека не сте толку пијани или затруени како што сте всушност, и може да одлучите да пиете уште една пијачка или да возите дома“, додава тој.

Наместо тоа, треба да следите колку долго алкохолот може да остане во вашиот систем, да пиете многу вода и да чекате вашето тело да го исчисти сето тоа. За жал, нема кратенки.

Мит 6:  И мажите и жените реагираат на алкохол на ист начин
Пиењето има тенденција да произведува повисоки концентрации на алкохол во крвта кај жените отколку кај мажите поради разликата во телесната тежина и составот. Ова доведува до поголем степен на интоксикација кај жените.

„Алкохолот се распрснува во водата, а жените имаат помалку вода во телото од мажите“, објаснува д-р Јанес. „Значи, ако жена и маж со иста тежина консумираат иста количина на алкохол, нејзината концентрација на алкохол во крвта обично ќе се зголеми побрзо од неговата.

Но, иако жените може да ја достигнат границата за „возење во пијана состојба“ – 0,08 проценти алкохол во крвта – порано, алкохолот може да го наруши возењето со многу пониски нивоа на алкохол во крвта. Затоа, „не пиј и возј“ останува здрав совет за сите.

Мит 7: Пиењето го намалува стресот и анксиозноста
Ако некогаш сте ја слушнале фразата дека неколку коктели може да ги „симнат предностите“ по долга недела на работа, можеби ќе верувате во митот дека алкохолот може да ве смири. И додека алкохолот првично може да ве натера да се чувствувате полабави и помирни (повторно, затоа што е депресивно), ефектите не траат долго. Всушност, алкохолот всушност може да предизвика поголема вознемиреност следниот ден.

Така, иако може привремено да се чувствувате спокојни во моментот, може да се чувствувате под стрес следниот ден.

Ако користите алкохол како начин да ги ублажите симптомите на анксиозност, ова исто така може да ги влоши симптомите – поради фактот што не учите како правилно да се справите со вашите емоции.

„Многумина од нас бараат брз лек за да ја решат нашата болка. Сите имаме развиено навики за зајакнување на моменталното задоволување и потреба од моментални резултати“, објаснува д-р Јанес. „Друг проблем со отепувањето на симптомите на анксиозност е тоа што со текот на времето, развиваме толеранција кон алкохол и од нас се бара да пиеме повеќе алкохол за да го имаме истиот отепувачки ефект“.

Мит 8: Алкохолот само му штети на црниот дроб
Ако неодамнешниот преглед на лекар ви кажал дека вашиот црн дроб е во добра форма, немојте да мислите дека тоа е бесплатен изговор да пиете многу. Всушност, пиењето може да влијае и на други делови од вашето тело. Ова ги вклучува срцето, крвниот притисок, бубрезите и менталното здравје.

Како што објаснува д-р Јанес, кога внесувате алкохол, поголемиот дел од алкохолот се апсорбира преку мукозната мембрана на грлото и хранопроводникот, каде што навлегува во крвта и ги загрозува сите делови од вашето тело.

„Алкохолот е исто така воспалителен и го зголемува ризикот од рак и други болести“, вели тој.

Мит 9: Мешањето енергетски пијалоци и алкохол е во ред
Можеби мислите дека мешањето на енергетски пијалок со вашиот коктел ќе помогне во борбата против ефектите на поспаност на алкохолот. Но, ова не е добра идеја.

Од истите причини зошто не треба да мешате алкохол со кофеин, оваа комбинација на енергетски пијалоци може да предизвика и маскирана интоксикација – што може да доведе до консумирање повеќе алкохол отколку што може да поднесе вашето тело. Исто така, може да предизвика зголемена дехидрација, нарушување на спиењето, па дури и проблеми со срцето.

Мит 10: Пиењето повеќе алкохол може да излечи мамурлак
Последно, но не и најмалку важно, методот „ клин со клин се избива“ е уште еден мит за алкохолот кој се повторува премногу пати. Во суштина, овој „трик“ тврди дека можете да го убиете мамурлакот со повеќе алкохол. Од сите лекови за мамурлак, овој може да биде најштетен.

Тоа е затоа што иако може да се чувствувате како да ги отстранувате предностите од мамурлакот и гадењето со пиење повеќе пијалоци, тоа само ќе го продолжи процесот на закрепнување. Сè што правите е да додавате повеќе токсини во вашето тело кое веќе работи прекувремено за да го исчисти алкохолот што веќе сте го консумирале.

Во крајна линија
Одговорното пиење не се сведува само на количината што ја консумирате, туку и на тоа како ја консумирате. Можеби ќе слушнете многу приказни за тоа како да го направите пиењето „полесно“ или „поздраво“, но во реалноста, нема никакви кратенки или магични трикови таму. Затоа е најдобро да се консумира алкохол безбедно и умерено – без да се навлегува во некои митови.