10 настинки со кои не треба да се заразите оваа зима

Сезона е за споделување... настинки, вируси на грип и многу повеќе. Месеците на студено време го доловуваат магичното време кога вашето дете носи многу бактерии од училиште или од дневен престој, додека вашата кивава колешка инсистира да дојде на состанок наместо да остане дома.

Грипот, РСВ, СОВИД-19, пневмонија и многу повеќе обично циркулираат во текот на студените месеци.
„Сезона е за споделување… настинки, вируси на грип и многу повеќе. Месеците на студено време го доловуваат магичното време кога вашето дете носи многу бактерии од училиште или од дневен престој, додека вашата кивава колешка инсистира да дојде на состанок наместо да остане дома.

Оваа зимска сезона може да биде уште една непријатна, бидејќи бројни респираторни вируси како респираторниот синцицијален вирус (RSV) се зголемуваат заедно со грипот и СОВИД-19 (она што медицинските експерти го нарекоа „флурона“). Можете ли да ги избегнете сите овие инфекции? И ако се разболите, колку долго треба да очекувате да бидете настрана пред да се вратите на редовно планираното програмирање?

Семејниот лекар Метју Голдман, доктор на науки, објаснува како да останете безбедни оваа зимска сезона, заедно со тоа како да се справите со 10 од најчестите зимски болести.

Зошто може да се разболите оваа зима
„Болестите се почести во зима бидејќи контаминираните респираторни капки полесно патуваат на сув воздух кога болно лице кашла или кива“, објаснува др. Голдман. „Плус, луѓето имаат тенденција да се собираат во затворени простории кога е студено надвор (и за празниците), што го олеснува ширењето на бактериите од човек на човек“.

Знаеме и дека кога ќе заболите, симптомите не секогаш се појавуваат веднаш. Може да потрае до неколку дена или една недела за да се појават симптоми на зимско заболување во зависност од тоа кој вирус ќе го заразите или бактериите со кои ќе дојдете во контакт и од јачината на вашиот имунолошки систем. Иако можеби не се чувствувате болни, сè уште сте заразени во овој ран период на инкубација – и веројатно сте заразни и сте способни да ја пренесете вашата инфекција на други.

„Обично сте најзаразни два до три дена откако сте заразени, но можете да заразите други две недели или подолго додека закрепнувате од некоја болест“, зајакнува д-р. Голдман.

Како да го спречите ширењето на вообичаените зимски болести
Ако вие или вашето дете сте болни од некоја болест, можете да избегнете ширење на вируси на други, следејќи ги овие чекори:

Кашлајте и кивајте во дупката на лактот, а не во рацете.
Дезинфицирајте ги местата со голем допир како што се работните површини, кваките на вратите и далечинските далечински управувачи.
Не споделувајте прибор, чаши, храна, четки за заби, облека, крпи или други лични предмети.
Останете дома додека не се подобрат симптомите и не сте повеќе заразни.
Често мијте ги рацете со топла вода и сапун и користете средства за дезинфекција на рацете наизменично.
Носете маска во јавност и размислете за носење маска дома околу членовите на семејството за да ги заштитите другите луѓе, особено оние кои се со намален имунитет.

10 вообичаени зимски болести
Па, што циркулира во моментов? И што треба да знаете ако се разболите? д-р. Голдман ги разложува првите 10 зимски болести кои можете да ги заболите во текот на респираторната сезона:

1. Обична настинка (риновирус)
Со повеќе од 200 различни вируси на настинка (риновируси) во оптек, не е ни чудо што повеќето возрасни луѓе настинуваат два или три пати годишно. Децата – со нивните заразени раце, флегматична кашлица и (недостаток на) вештини за покривање на кивавицата – се разболуваат уште почесто.

Вирусите на настинка се задржуваат, а вие може да го пренесете вирусот на други до две недели. Вие и вашето дете сте заразни за време на периодот на инкубација без симптоми. Но, најверојатно ќе заразите други кога симптомите на настинка се најлоши – обично околу третиот ден кога се чувствувате вошливо.

„За ослободување од настинката, клучно е да се остане хидриран. Пиењето топли течности како чај може да биде смирувачко за болки во грлото и застојот, а малите промени можат да направат голема разлика кога сте настинати“, вели др. Голдман. „Размислете да користите овлажнител во вашата соба за да додадете влага во воздухот за да помогнете во олабавување на застојот или гаргара со топла солена вода за да се олесни болката во грлото“.

2. Грип 
Сезоната на грип трае од октомври до мај, но можно е да се разболите од вирус на грип во секое време од годината. Грипот заболи милиони во САД секоја година и може да доведе до потенцијална хоспитализација или смрт. Вакцината против грип е најдобриот начин да се заштитите себе си и вашето семејство од овој многу заразен вирус. Секоја година се произведува нова вакцина за да ве заштити од сегашните варијанти на грип.

Грипот пак е предизвикан од вируситe на инфленца тип А, тип B и поретко тип C

До моментот кога ќе почнете да покажувате симптоми на грип, веројатно веќе сте го дале вирусот на барем уште едно лице. Тоа е затоа што сте заразни пред да знаете дека сте болни. Грипот е заразен една недела или подолго откако ќе се појават првите симптоми.

3. СОВИД-19
СОВИД-19 лесно се шири и го достигнува својот врв во текот на респираторната сезона исто како грипот и РСВ. Поради ова, сега имаме годишна ажурирана вакцина против Ковид-19 која функционира исто како и годишната вакцина против грип: ве штити вас и вашите најблиски од најопасните варијанти на КОВИД-19 кои циркулираат.

Иако сè уште може да се заразите со СОВИД-19 дури и откако сте биле вакцинирани, најверојатно ќе доживеете помалку сериозни симптоми и сте помалку изложени на ризик од хоспитализација.

Ако се заразите со СОВИД-19, поголема е веројатноста да заразите други со вирусот еден до два дена пред да се појават симптомите и два до три дена откако ќе почнете да се чувствувате лошо. Колку долго сте заразни може да зависи и од тежината на вашата болест. Ако имате:

Благи или никакви симптоми (асимптоматски): Вие сте заразни околу пет дена.
Умерени до тешки симптоми: може да бидете заразни до 20 дена.
„Штом симптомите значително ќе се подобрат или ќе се решат, и ќе поминат најмалку пет дена од почетокот на симптомите, генерално можете да бидете во близина на други“, вели д-р. Голдман.

„Сепак, разумно е да се носи маска на јавни места или кога е блиску до ранливи лица најмалку 10 дена, за да се минимизира ризикот од пренесување на инфекцијата. Ако сте без симптоми и поминаа повеќе од 10 дена откако вашите симптоми првпат се појавија, вообичаено е безбедно да продолжите со нормални активности без маска“.

4. Респираторен синцицијален вирус (РСВ)
Кај возрасните и децата кои се инаку здрави, РСВ обично предизвикува благи симптоми слични на обичната настинка. Но, оваа респираторна инфекција може да предизвика потенцијално опасен по живот бронхиолитис и пневмонија кај доенчиња, возрасни кои се постари и луѓе со ослабен имунолошки систем.

Секоја година, инфекциите со РСВ кај децата доведуваат до 58.000 до 85.000 хоспитализации, а сега гледаме околу 177.000 возрасни 60 години и постари кои исто така се хоспитализирани со овој вирус. За да помогнеме во заштитата на овие популации, сега воведуваме вакцина против РСВ за деца и постари возрасни лица.

Ако вие или вашето дете се инфицирате со РСВ, може да бидете заразни неколку дена пред да се појават симптомите и до осум дена потоа. Но, доенчињата кои се заразени и луѓето со слаб имунолошки систем може да бидат заразни до четири недели, дури и кога веќе немаат симптоми.

5. Настинка во градите (бронхитис)
Вирусите кои предизвикуваат настинки, грип и СОВИД-19 може да доведат до бронхитис ако не се лекуваат или ако нивните симптоми се доволно сериозни. Исто така познат како настинка во градите, бронхитисот предизвикува отекување на дишните патишта до вашите бели дробови и полнење со слуз. Најчестиот симптом е хронична кашлица која трае три недели или подолго. Бронхитисот не е заразен. Но, настинката, грипот или други вируси што доведоа до бронхитис е, така што сепак треба да преземете мерки на претпазливост за да спречите инфицирање на други.

6. Пневмонија
Бактериите – како и вирусите кои предизвикуваат COVID-19 и RSV – можат да предизвикаат пневмонија. И вирусната и бактериската пневмонија се заразни, но не се разболуваат сите што се изложени.

Деца помлади од 2 години, возрасни над 65 години и лица со ослабен имунолошки систем треба да ја примат вакцината против пневмококна (пневмонија) за да се спречат тешки компликации. Овие популации се посебно изложени на зголемен ризик за тешки симптоми, па дури и смрт, како резултат на пневмонија.

Ако имате вирусна пневмонија, вие сте заразни додека не ви пукне треската и кога сте без треска неколку дена.

Ако имате бактериска пневмонија, вие сте заразни додека не земете антибиотици најмалку два дена и повеќе немате температура.

7. Розево око (конјунктивитис)
Бактериите, како и вирусите кои предизвикуваат настинки и СОВИД-19, можат да предизвикаат розово око. Оваа очна инфекција ги отекува вашите крвни садови во ткивата (конјуктивата) што ги обложуваат вашите очни капаци и надворешното око. Вашите отечени крвни садови прават белиот дел од вашето заразено око да изгледа розево.

Вирусното розево око може многу лесно да го раширите за време на периодот на инкубација и додека имате симптоми. Бактериското розово око е заразно сè додека не земете антибиотици најмалку 24 часа – или додека симптомите не исчезнат. Поради оваа причина, важно е ако имате розово око да избегнувате да го допирате лицето, очите и другите површини што е можно повеќе пред да ги измиете рацете.

8. Синусна инфекција (синузитис)
Настинките и сезонските алергии можат да предизвикаат инфекции на синусите. Позната и како акутен синузитис, оваа инфекција се јавува кога вашите синуси, кои создаваат слуз, се полнат со течности. Бактериите понекогаш растат во оваа слуз, предизвикувајќи бактериски синузитис. Бактериската инфекција на синусите не е заразна, но може да ја пренесете настинката што ја предизвикала синусната инфекција на другите.

„За да се ублажи непријатноста од притисокот во синусите од инфекција, препорачувам редовно наводнување на носот со солена вода. Оваа едноставна техника помага да се исчистат носните пасуси, да се намали застојот и да се намали притисокот. Тоа е безбеден и ефикасен начин за ублажување на симптомите и промовирање на синусна дренажа“, советува др. Голдман.

„Нанесувањето топла, влажна крпа над синусите неколку пати на ден исто така може да биде корисно. Топлината помага да се отворат носните пасуси, го намалува притисокот и обезбедува ослободување од болката“.

9. Стрептокок во грло
Настинките и другите вируси имаат тенденција да предизвикаат болки во грлото. Но, тоа е високо заразна бактерија од групата А стрептокок (стрептокок) што предизвикува стрептокок грло.

Оваа бактериска инфекција го разгорува грлото и крајниците, поради што е болно голтањето. Вие или вашето дете, исто така, може да имате треска и отечени лимфни јазли. Доколку не се лекуваат, некои деца со стрептокок грло ќе развијат нерамен црвен осип познат како шарлах. Ако вие или вашето дете заболите од стрептокок, вие сте заразни додека треската не исчезне и не сте земале антибиотици најмалку 12 часа.

10. Стомачен вирус (норовирус)
Норовирусот предизвикува дијареа, повраќање и стомачни грчеви. Некои луѓе го нарекуваат „стомачен грип“ – но вирусот на грип всушност не ја предизвикува оваа болест. Сепак, норовирусите (има многу видови) се многу заразни и тешко се убиваат. Норовирусите можат да се задржат со недели и на површини како што се работните површини и кваките на вратите.

Најзаразни сте кога повраќате, имате дијареа или неколку дена по олеснување на симптомите. За жал, можете да заразувате други две недели или подолго, дури и кога се чувствувате подобро.

Кога да се обратите кај давател на услуги за вообичаени зимски болести
Во зависност од болеста, на вас или на вашето дете можеби ќе ви требаат третмани како антибиотици или антивирусни лекови. Ако се појави некој од следниве симптоми, треба да закажете состанок со давател на здравствена заштита:

Секоја треска кај доенчиња помали од 3 месеци или треска помеѓу 37,2 степени Целзиусови 38 C  кај дете постаро од 3 месеци.
Висока температура над 38,88 C  кај возрасно лице која трае повеќе од четири дена.
Тешкотии со дишењето, отежнато дишење или болка во градите.
Екстремен замор или летаргија.
Знаци на дехидрација како темна урина, збунетост, вртоглавица или потонати меки точки (фонтанела) кај доенчиња.
Со некои превентивни мерки (вакцинирајте!), многу сапун и вода и многу здрав разум (не биди кивавиот колега!), сите можеме да работиме заедно за подобро да ја пребродиме сезоната на болни.