10-те најлоши начини за слабеење

Испробувањето модни диети и прескокнувањето оброци нема да ви направат услуга.Ти газиш на вагата и ... ха. Таа бројка не може да биде точна, нели? Се чини дека дополнителни 10+ килограми некако се материјализираа на вашето тело. Сега, вашата цел е да ја намалите дополнителната тежина што е можно побрзо. Но, како што многу луѓе учат, многу е потешко да ги намалите килограмите отколку да ги спакувате. Но, не дозволувајте овие 10 вообичаени грешки да го саботираат вашиот успех.

Испробувањето модни диети и прескокнувањето оброци нема да ви направат услуга.Ти газиш на вагата и … ха. Таа бројка не може да биде точна, нели? Се чини дека дополнителни 10+ килограми некако се материјализираа на вашето тело. Сега, вашата цел е да ја намалите дополнителната тежина што е можно побрзо. Но, како што многу луѓе учат, многу е потешко да ги намалите килограмите отколку да ги спакувате. Но, не дозволувајте овие 10 вообичаени грешки да го саботираат вашиот успех.

1. Поставување нереални цели
Ветувањето дека ќе изгубите 10 килограми во рок од една недела можеби звучи како добра идеја, но тоа не е целта што ве поставува за успех, вели психологот Сузан Алберс, психолог. Едноставно е премногу да се изгуби толку брзо. Не е реално.

Истражувањата покажуваат дека губењето на 1 до 2 килограми неделно е разумна цел, во зависност од типот на вашето тело. Овој постепен пристап е поверојатно да резултира со одржливи однесувања кои помагаат да не се врати изгубената тежина.

Поставувањето на поостварливи краткорочни цели, исто така, ви овозможува да изградите достигнувања. Секој изгубен килограм станува причина да го прославите вашиот труд и посветеност.

„Не ја потценувајте моќта на позитивното засилување“, вели д-р Алберс. „Кога правите акции што ве прават да се чувствувате добро, сакате да продолжите да ги правите“.

Друга опција? Наместо да се фокусирате на бројките на вашата вага, имајте за цел да воспоставите поздрави обрасци на исхрана и промени во животниот стил. Тоа обично води до губење на тежината и вашето тело да се чувствува подобро.

2. Потпирајќи се на модните диети
Ако скицираната програма за исхрана која ветува дека ќе ги стопи килограмите звучи премногу добро за да биде вистинита… Па, веројатно не е вистина или вреди вашето време и труд.

Модните диети нудат многу ветувања без здив, но даваат малку, доколку ги има, долгорочни резултати, вели регистрираната диететичарка Бет Червони, РД, ЛД. Во основа, овие планови нудат надеж и возбуда, но малку друго.

Па, како да препознаете мода диета? Многумина се фокусираат на јадење одредена храна или вид на храна. „Диетата со грејпфрут“ е добар пример. Истото е и за програмите за јадење кои главно се фокусираат само на протеини или масти.

Но, со намалувањето на групите на храна, многу модни диети ги исклучуваат главните хранливи материи што му се потребни на вашето тело, што може да доведе до здравствени проблеми.

Плус, модните диети често поставуваат нефункционален однос со храната што може да биде тешко да се поништи.

„Здравата и одржлива исхрана обично е добро заокружена“, вели Червони. „Тоа значи да се јаде овошје, зеленчук, цели зрна, протеини и млечни производи во големини на порции што имаат смисла“.

Ако барате здрава, долгорочна диета, многу даватели на здравствени услуги препорачуваат медитеранска диета.

3. Користење на вината како мотиватор
Менталното претепување за вашата тежина нема да помогне во намалувањето на бројките на вашата вага. Всушност, тоа може да има спротивен ефект.

Истражувањата покажуваат дека чувството на вина за вашата тежина може да доведе до зголемување на телесната тежина и да предизвика нездрав однос со храната. „Тоа не е пат до успехот“, предупредува д-р Алберс. „Кога се чувствувате како да правите работи „погрешно“ или „лошо“, поголема е веројатноста дека целосно ќе се откажете“.

Со други зборови, исфрлањето на „негативните“ мисли може да ви помогне да ги намалите килограмите.

4. Прескокнување оброци
Ако намалувањето на калориите е еднакво на губење на тежината, тогаш прескокнувањето оброци треба да прави чуда, нели? Не баш, вели Червони. На крајот на краиштата, храната е гориво за вашето тело. Не можете само да дозволите вашиот резервоар да биде празен.

„Прескокнувањето на оброк после оброк може да го спречи вашето тело да ги добие потребните хранливи материи“, објаснува таа.

Исто така, може да го забави вашиот метаболизам, што значи дека вашето тело согорува помалку калории – физиолошко прилагодување што може да доведе до зголемување на телесната тежина. (И тоа не е точно вашата цел со избегнување на оброци.)

Многу процеси кои имаат физиолошка и нутритивна важност за телото се одвиваат во 24 часовни циклуси.

Сега, постојат програми за периодично постење кои ги ограничуваат вашите „часови за јадење“ и можат да бидат ефективни за губење и управување со тежината. Но, овие планови го одржуваат внесот на исхрана и не се засноваат на прескокнување оброци.

Во врска со белешката, бидете внимателни со нискокалорични диети кои паѓаат под 1.000 калории на ден. Јадењето толку минимална количина храна често бара дополнителна нутритивна поддршка преку витамини и додатоци. Разговарајте со вашиот давател на здравствена заштита за да бидете сигурни дека ќе избегнете какви било недостатоци.

5. Опседнување со вагата
Тежината е лесно мерлива – и тоа не е секогаш добра работа. „Премногу често, луѓето ја користат вагата како оружје – не како алатка“, нагласува д-р Алберс. „Тие стануваат опседнати со еден број“.

Затоа, не фокусирајте се само на таа бројка што се појавува меѓу вашите нозе додека се обидувате да прифатите поздрав начин на живот. Честопати, тоа како се чувствувате и се вклопувате во вашата облека може да биде подобра мерка за вашите напори.

Но, ако едноставно не можете да одолеете на нагонот да се измерите, користете опсег наместо да се фокусирате на еден број. „Бидете флексибилни“, советува д-р Алберс. „Очекувајте да видите некои подеми и падови. Тоа е природно.”

6. Претерување со вежби со висок интензитет
Вежбањето е добро за вас и секако може да ви помогне да постигнете и одржите здрава тежина. Но, НЕ се препорачува претерување на лента за трчање или кревање тегови во обид брзо да изгубите килограми.

Прекумерното вежбање со висок интензитет може да го потисне вашиот имунолошки систем и да ве направи поподложни на повреди, вели физиологот за вежбање Кејти Лотон, MEd, ATC.

Комбинирањето на тешки тренинзи со нискокалорична диета може да донесе и несакани резултати.

„Ако вашето тело не добива доволно гориво за тренингот, тоа всушност може да складира маснотии и да согорува мускули“, објаснува таа. „Вашиот метаболизам се забавува како што ги исцрпувате мускулите, што може да доведе до зголемување на телесната тежина“.

Крајна линија? Ограничете го тренингот со висок интензитет на два до три дена неделно.

7. Потење од тежината
Повеќе од половина од вашата телесна тежина е вода. Тој факт го објаснува искушението едноставно да се „испотат“ неколку килограми со вежбање во тежок дуксер или долготрајно кампување во сауна.

Но, она што значи намерна дехидрација никогаш не е добра идеја. „Не ја губите само водата со потта“, забележува Лотон. „Ги исцрпувате електролитите и ги губите клучните витамини и минерали“.

Плус, секое губење на тежината ќе биде краткотрајно бидејќи тие килограми ќе се вратат откако ќе се рехидрирате.

8. Со поглед на хидратација
Сакате помалку да посакувате храна? Обидете се да пиете повеќе вода.

Чаша H2O пред оброците или кога имате чувство дека грицкањето работи за да ви го наполни стомакот пред да јадете, вели Червони. Тоа ќе ви помогне да го задоволите вашиот глад, што може да ве спречи да се вратите со секунди на вечера или да јадете пладневна ужина.

Но, бројни студии поврзуваат и други придобивки со пиењето повеќе вода, вклучувајќи:

Зголемено согорување на калории.
Подобро варење за побрзо отстранување на отпадот од вашето тело.
Подобрен проток на крв, што може да обезбеди енергетски поттик за активност.
Помалку потпирајте се на зашеќерени, висококалорични пијалоци како сода или сок за да ја задоволите жедта.
Значи, колку вода треба да пиете дневно? Потребите за хидратација варираат од личност до личност, но добра цел е 64 унци на ден, вели Червони.

Сепак, едно предупредување: не претерувајте. Конзумирањето огромни количини вода може да предизвика ретка, но опасна состојба позната како хипонатремија, која го разредува нивото на натриум во вашето тело.

9. Чистење
Празнењето со повраќање или земање лаксативи не е здрав избор за слабеење, нагласува Червони. Тие се квалификуваат како однесувања со нарушување во исхраната и можат да бидат исклучително штетни за вашето тело.

Компликациите може да вклучуваат:

Аритмија, срцева слабост и други проблеми со срцето.
Рефлукс на киселина (гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ).
Проблеми со гастроинтестиналниот тракт.
Низок крвен притисок (хипотензија).
Оштетување на органите и оштетување на мозокот.
Остеопороза и оштетување на забите.
Тешка дехидрација и запек.
Престанени менструални циклуси (аменореа) и неплодност.
Мозочен удар.
„Прочистувањето никогаш не е вистинскиот избор за слабеење“, нагласува таа.

10. Фокусирање исклучиво на храна и вежбање
Ограничувањето на калориите и зголемувањето на активноста се типични чекори за секој што бара килограми. Но, другите животни навики не треба да се игнорираат додека работите кон вашата целна тежина.

„Како е вашето ниво на стрес? Како спиеш?“ прашува д-р Алберс. „Одговорите на двете се важни. Високиот стрес и малку сон можат да влијаат на хормоните кои го контролираат апетитот и водат до прејадување“.

Завршни мисли
Губењето килограми не е лесно. Нема никакви кратенки. (Извинете!) Но, постојат начини како безбедно да изгубите килограми и да го подобрите целокупното здравје. Дајте си време и флексибилност да работите кон телото што го сакате.