5 импресивни придобивки од кокосот

Кокосот е плод на кокосовата палма (Cocos nucifera), која најчесто се користи за нејзината вода, млеко, масло и вкусно "месо"(внатрешност). Со ниско ниво на јаглехидрати и богат со влакна и масти, кокосот е одличен избор ако сте на диета со малку јаглехидрати, палео или безглутенска диета. Може да помогне во промовирање на контролата на шеќерот во крвта, содржи моќни антиоксиданси, а исто така има и антибактериски ефекти.

Kокосот е плод на кокосовата палма (Cocos nucifera), која најчесто се користи за нејзината вода, млеко, масло и вкусно “месо”(внатрешност).

Со ниско ниво на јаглехидрати и богат со влакна и масти, кокосот е одличен избор ако сте на диета со малку јаглехидрати, палео или безглутенска диета. Може да помогне во промовирање на контролата на шеќерот во крвта, содржи моќни антиоксиданси, а исто така има и антибактериски ефекти.

Кокосовите дрвја се сметаат за природно најраспространето овошно дрво на планетата и потекнуваат од Југоисточна Азија и островите помеѓу Индискиот и Тихиот океан.

Денес, кокосот се одгледува низ целиот свет и станува сè попопуларен поради нивниот вкус, кулинарски употреби и многу потенцијални здравствени придобивки.

Оваа статија ќе истражи пет потенцијални придобивки од кокосот, заедно со неколку едноставни начини како да ги додадете во вашата исхрана.

Видови производи од кокос
Суровото бело месо во кокосот се нарекува јадро. Има цврста текстура и вкусен, малку сладок вкус .

Ако имате цел кокос, можете да го изгребете сировото месо од лушпата и да го јадете. Во неговата обработена форма, обично ќе го најдете исечен, избричен или рендан.

Кокосовото млеко и павлаката се добиваат со притискање на сировото, рендано месо.

Сувото кокосово месо обично се ренда или се ренда и се користи за готвење или печење. Може дополнително да се обработи и да се меле во брашно  .

Кокосовото масло исто така се извлекува од месото и може да се користи за готвење наместо други растителни масла .

Месото од кокос е вкусно и малку слатко, а може да се ужива сурово или сушено. Од него се произведуваат многу сродни производи, вклучувајќи кокосово млеко, павлака и масло.

1. Високо хранлива вредност

За разлика од многу други овошја кои се богати со јаглени хидрати, кокосот главно обезбедува масти .

Тие исто така содржат протеини, неколку важни минерали и мали количини на витамини Б. Сепак, тие не се значаен извор на повеќето други витамини .

Минералите во кокосот се вклучени во многу функции во вашето тело. Кокосот е особено богат со манган, кој е од суштинско значење за здравјето на коските и метаболизмот на јаглени хидрати, протеини и холестерол .

Тие се исто така богати со бакар и железо, кои помагаат да се формираат црвени крвни зрнца, како и селен, важен антиоксиданс кој ги штити вашите клетки.

Еве ги нутритивните факти за 100 грама сурово и незасладено суво кокосово месо:

Голем дел од маснотиите во кокосот се во форма на триглицериди со среден ланец (MCTs)  .

Вашето тело ги метаболизира MCTs поинаку од другите видови масти, апсорбирајќи ги директно од вашето тенко црево и брзо ги користи за енергија .

Еден преглед за придобивките од MCTs кај луѓе со дебелина покажа дека овие масти може да промовираат губење на телесните масти кога се јадат наместо заситените масти со долг ланец од животинската храна.

Сепак, потребни се повеќе истражувања за да се процени дали потенцијалните придобивки поврзани со MCT се однесуваат и на кокосовото масло.

Иако кокосовото месо е богато со масти, исто така содржи и МЦТ, кои се метаболизираат поинаку од другите видови масти. Месото исто така обезбедува јаглени хидрати и протеини заедно со многу есенцијални минерали, како што се манган, бакар, железо и селен.

2. Антибактериски ефекти
Иако се потребни повеќе истражувања со луѓе, некои студии покажаа дека кокосовото масло може да помогне во блокирањето на растот на одредени видови бактерии.

На пример, една студија со епрувета покажа дека девственото кокосово масло може да го инхибира растот на Staphylococcus aureus, вид на бактерија која предизвикува инфекции со стафилокок .

Друга студија во која учествуваа 50 деца покажа дека мавтањето со кокосово масло по миењето на забите е исто толку ефикасно како хлорхексидин, вообичаено средство за дезинфекција, во намалувањето на растот на Streptococcus mutans.

Уште повеќе, една студија со епрувета покажа дека емулзијата што содржи кокосово масло и вода е ефикасна против Staphylococcus epidermidis и Escherichia coli, два вида на бактерии поврзани со болести предизвикани од храна.

Некои студии во епрувети и некои кои вклучуваат луѓе сугерираат дека кокосовото масло може да го намали растот на неколку различни видови бактерии.

3. Може да промовира контрола на шеќерот во крвта
Кокосот содржи малку јаглехидрати и многу влакна и масти, што може да биде корисно за контрола на шеќерот во крвта.

Еден преглед дури сугерираше дека кокосовото масло може да помогне во намалувањето на нивото на шеќер во крвта, што може да се должи на неговите антиинфламаторни својства и содржината на антиоксиданс.

Друга студија во која беа вклучени 48 луѓе со метаболички синдром покажа дека замената на другите масти во исхраната со девствено кокосово масло ги подобрува нивоата на триглицериди и го намалува шеќерот во крвта на гладно по 4 недели во споредба со контролната група.

Високата содржина на влакна во кокосовото месо, исто така, може да помогне во бавното варење и потенцијално да ја подобри отпорноста на инсулин, што може да помогне и во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Од друга страна, еден неодамнешен преглед заклучи дека додавањето кокосово масло во оброците всушност може да ја зголеми отпорноста на инсулин долгорочно, што може да ја влоши контролата на шеќерот во крвта. Затоа, потребни се повеќе истражувања за подобро да се разбере ефектот на кокосот врз регулацијата на шеќерот во крвта.

Иако се потребни повеќе истражувања, кокосот е низок со јаглехидрати и богат со антиоксиданси, здрави масти и влакна, кои потенцијално би можеле да ја поддржат контролата на шеќерот во крвта.

4. Содржи моќни антиоксиданси
Месото од кокос содржи фенолни соединенија, кои се антиоксиданси кои можат да помогнат во заштитата на клетките од оксидативно оштетување. Главните идентификувани фенолни соединенија вклучуваат  :

галска киселина
кофеинска киселина
салицилна киселина
р-кумарна киселина
Лабораториските тестови на кокосовото месо покажаа дека може да ги неутрализира штетните соединенија наречени слободни радикали, кои придонесуваат за хронични заболувања .

Според друга студија со епрувета, одредени антиоксиданси во кокосот може дури и да помогнат во заштитата од оштетување на ДНК  .

Уште повеќе, некои епрувета и некои студии на животни исто така покажаа дека антиоксидансите пронајдени во кокосовото масло може да помогнат во заштитата на клетките од оштетување и смрт предизвикана од оксидативен стрес и хемотерапија  .

Кокосот содржи полифенолни антиоксиданси кои можат да помогнат во заштитата на вашите клетки од оштетување, што може
помош во спречување на хронични болести.