10 најголеми грешки во пластичната хирургија

Сите знаеме за хорор приказните за пластична хирургија за фатални згрутчувања на крвта или срцеви удари, и сме се здивнувале од сликите на озлогласено искасапените познати личности како Мајкл Џексон и Кортни Лав. Но, почесто отколку не, никогаш не дознаваме за другите начини на кои пластичната хирургија може да тргне наопаку - начини на кои во некои случаи, лекарот не е виновен.

Сите знаеме за хорор приказните за пластична хирургија за фатални згрутчувања на крвта или срцеви удари, и сме се здивнувале од сликите на озлогласено искасапените познати личности како Мајкл Џексон и Кортни Лав. Но, почесто отколку не, никогаш не дознаваме за другите начини на кои пластичната хирургија може да тргне наопаку – начини на кои во некои случаи, лекарот не е виновен.

„Пластичната хирургија е голема операција“, вели Семира Бајати, овластен пластичен хирург во Њупорт Бич, Калифорнија — и многу пати, без разлика колку е вешт лекар, може да се случат луди несакани ефекти.

Знаењето за овие помалку јавни начини на кои пластичната хирургија може да тргне наопаку е поважно од кога било, имајќи го предвид зголемениот број на луѓе во САД кои се одлучуваат за козметички процедури. Според едно неодамнешно истражување, 51 процент од населението ги одобрува естетските и пластичните операции. „Како што сугерираат бројките, луѓето во секоја група на приходи, слободни или оженети, машки или женски, денес ја гледаат пластичната хирургија како разумна опција“, вели Фелмонт Ф. Ивс III, д-р, претседател на Американското здружение за естетска пластична хирургија.

Знаењето за овие помалку зборувани начини на кои пластичната хирургија може да тргне наопаку е поважно од кога било, имајќи го предвид зголемениот број на луѓе во САД кои се одлучуваат за козметички процедури. Според едно неодамнешно истражување, 51 процент од населението ги одобрува естетските и пластичните операции. „Како што сугерираат бројките, луѓето во секоја група на приходи, слободни или оженети, машки или женски, денес ја гледаат пластичната хирургија како разумна опција“, вели Фелмонт Ф. Ивс III, д-р, претседател на Американското здружение за естетска пластична хирургија.

Затоа, пред да се пријавите за сесија на ботокс на вашиот следен преглед на стоматолог или да копнеете по операцијата на носот  прочитајте понатаму. Ќе сакате да знаете за овие шокантни начини на кои пластичната хирургија може да ве остави со помалку од ѕвездени резултати. Тие се случуваат почесто отколку што може да очекувате.

Грешка бр. 1 Лоши лузни

Кога станува збор за лузни од големи зафати како што се набивање на стомак и подигнување на градите, многумина веруваат дека тоа е вештина на хирургот што одредува колку лошо ќе имате лузна по операцијата. Сепак, Бајати вели дека тоа навистина се сведува на генетските фактори на пациентот. Вештиот пластичен хирург „може да го направи истото точно затворање на две различни луѓе, а еден лекува со незабележливи лузни, а другиот не“, вели таа. Нешто важно што треба да го имате на ум пред да одите под нож – особено ако имате потемен тен и висока пигментација на кожата, што според Бајати ве става во категоријата со висок ризик за лузни.

Грешка бр. 2: Не ги проверувате акредитивите на докторот доволно внимателно
Значи, вие сте на вашиот годишен пап тест и еден неактивен поглед на ѕидот помеѓу вашите нозе открива дека вашиот гинеколог сега нуди инјекции на ботокс. Или ги чистите забите, а над мијалникот има постер на кој ве советува да „Бакнете ги линиите за смеење“. Од кога вашиот гинеколог и стоматолог се грижат за вашите брчки? Што по ѓаволите се случува?

Д-р Леонард Тахмес вели дека секој доктор може да тврди дека е хирург (и тие се во се поголем број поради паричните стимулации), но само хирург кој е сертифициран од   за пластична хирургија треба да ги извршува овие естетски процедури.

Грешка бр. 3: Нови масти се појавуваат на нови (и несакани) места по липосукција


Постои вообичаено недоразбирање дека ако пациентот добие липосукција во една област од телото, салото ќе се „пресели“ во друга област од телото. Ова е лажно, вели д-р Фардад Форузанпур, козметички хирург во Беверли Хилс, Калифорнија. „Мастите не се движат – масните клетки во стомакот секогаш ќе бидат во стомакот, а масните клетки во бутовите секогаш ќе бидат во вашите бутови. . Тој вели дека кога хирурзите вршат липосукција на една област (да речеме, стомакот), тие отстрануваат одредена количина на масни клетки во таа област. Но, тоа значи дека ако пациентот потоа се здебели 15 килограми после липото, маснотиите ќе се здебелат во областите што не биле липодирани (да речеме, рацете или бутовите) бидејќи тие области сè уште имаат 100 проценти од нивните масни клетки. Крајна линија: Ако жената се здебели по липото, таа најверојатно ќе се здебели на место каде што претходно го немала. Некако тргувањето со веднаш рамен стомак за дополнителни полни раце не изгледа толку привлечно?

Грешка бр. 4: Страшната празнина во градите на Тори Спелинг

Тори Спелинг постојано е на врвот на листите за „најлоши пластични операции“ кои лебдат низ Интернет за нејзините испразнети и овенати импланти на гради, а вообичаените реакции беа обвинувањето на нејзиниот лекар. Сепак, Бајати вели дека големата празнина меѓу нејзините гради не се должи на процедурата; што е уште поизненадувачки, тоа се должи на фактот дека таа има многу широка и депресивна градна коска, или градна коска. И иако тоа не беше видливо кога Спелинг имаше мали гради, се претера со додавањето на големи импланти над нејзините мускули на градите.

Всушност, многу е вообичаено жените да имаат неправилни гради и ребра, па затоа четири од секои 10 жени со импланти на гради се враќаат на лекар по операцијата за да ги сменат.

Грешка бр. 5: Му верувате на сомнителен медицински спа центар-правите операција на диво
Во истражувањето на Американската академија за лице и пластична реконструктивна хирургија од 2008 година, повеќе од 75 отсто од лекарите рекле дека знаеле за медицински спа центар со медицински директор кој никаде не бил виден — не вршел прегледи на лице место, па дури и не ги надгледувал  медицински процедури. Тоа се многу ризични процедури што ги вршат слабо обучени вработени во нерегулирани простории.

„Непластични хирурзи вршат липосукција на пациенти во овие медицински бањи и клиники и ги убиваат“, вели Тахмес. Лекарите во овие бањи им даваат на пациентите локална анестезија наместо општа анестезија (во повеќето држави, анестезијата не може да се администрира во ординација без припадност во болница) и завршуваат со предозирање со пациентите бидејќи болката станува премногу интензивна. Пациентите потоа умираат токму таму на масата од респираторна депресија, вели Тахмес.

Грешка бр. 6: Лажете за вашата навика за цигари
Ако сте пушач, повеќето пластични хирурзи нема да ве оперираат. „Тешките пушачи имаат ниска содржина на кислород во крвта“, вели Тахмес. „Значи, кога имаат било каков вид на естетска хирургија за која е потребно повлекување или подигнување, како подигнување на градите или лицето, тие страдаат од лошо зараснување на раните, одвојување на раните или кожата може да стане некротична, да поцрни и да умре.

Грешка бр. 7: Не му кажувате на вашиот лекар за суплементите што ги земате
Многу жени не сфаќаат дека додатоците во исхраната можат да влијаат на начинот на кој нивното тело реагира на анестезијата и дека лошата интеракција на лекот/додатокот може да ги убие. Апчиња за слабеење и стимуланси без рецепт, како што се засилувачи на метаболизмот и согорувачи на маснотии, го прават срцевиот мускул раздразлив и може да предизвикаат срцев удар, вели Бајати. Таа вели дека жените често не пријавуваат дека ги земале пред операција бидејќи не ги сметаат за лекови, бидејќи повеќето се без рецепт. Ова може да биде фатална грешка.

Грешка бр. 8: Прескокнување на цената
Според овластениот пластичен хирург од Мајами, д-р Мајкл Салжауер, тоа е случај на „купувач внимавајте“ кога потенцијалниот пациент ги гледа процедурите за пластична хирургија во парична смисла. „Постои причина зошто пластичната хирургија обично има високи трошоци поврзани со неа“, вели Салзауер. „Понекогаш кога економските времиња се лоши, хирурзите ќе ги намалат хонорарите за да добијат нови пациенти. Меѓутоа, ако слушнете драматично намалена цена од хирург, треба да се запрашате „кои агли ги скратуваат за да понудат операција на таков ниска цена?'”

Тахмес се согласува. Со економијата таква каква што е, луѓето „ги купуваат своите тела наоколу“ како што би купувале делови за автомобил. И има многу непластични хирурзи подготвени да го искористат тој факт. „Има лекари таму кои одат на еднодневен тренинг или посетуваат тридневен семинар во Вегас за тоа како да се направи липосукција, да добијат мала диплома, да ја врамат својот ѕид и исто така — тие се исклучени и трчаат“. вели Тахмес. „Тие се таму како каубојци кои прават што сакаат“, вели таа и ги жнеат паричните награди на сметка на пациентот.

Грешка бр. 9: Не сфаќање на ризиците од „поправање“ на лошата работа за пластична хирургија


Така, кажете дека навистина сте добиле неуспешна операција на носот, премногу стегнато дотерување или грутка липо од лекар кој понудил многу. Трошоците за поправање на таа лоша процедура (која осигурување нема да ја покрие) далеку го надминува плаќањето легитимна лекарска такса од прв пат. И, таа втора операција најверојатно ќе биде многу поболна. „Пластичниот хирург што ја поправа неуспешната процедура презема ново ниво на ризик кога го зема овој пациент“, вели Тахмес. „Тие повторно оперираат на ткиво со лузни со слабо снабдување со крв — тоа во основа станува напредна реконструктивна хирургија“, што го објаснува скокот на цената.

Грешка бр. 10: Дозволете вашиот стоматолог (или гинеколог) да ви даде ботокс


Жените ги третираат ботоксот и другите инјекции прилично нерамно, но пластичните хирурзи се согласуваат дека е потребна високо обучена и вешти рака за правилно да се инјектира лицето. Прочитајте: Ботоксот од вашиот гинеколог не е најдобрата идеја. „Многу од овие лекари не се запознаени со анатомијата на лицето и со мускулите на изразот на лицето – тие се само за да заработат пари“, вели Тахмес. „Тие прават курс за неколку дена и заминуваат со инјектирање на пациентите, но потребно е повеќе од само учење како да се инјектираат“, вели тој.

Сè уште не сте убедени? Тахмес вели дека некои жени страдаат од слепило до четири месеци поради неисправни инјекции во близина  на нивните очи. „Ако производот се инјектира премногу блиску до очното јаболко и производот мигрира, тоа може да влијае на малите мускули кои го контролираат фокусирањето на очното јаболко во неговата коскена орбита“, вели Тахмес, а тоа може да предизвика привремено слепило.