7 начини на кои тесната облека може да го уништи вашето здравје

Лизгањето во нешто секси има тенденција да биде синоним за лизгање во нешто тесно и слатко. Иако може да направи да се чувствувате добро однадвор, тесната облека всушност не е среќен избор за вашето здравје. Всушност, тесната облека е преполна со еден тон проблеми.

Лизгањето во нешто секси има тенденција да биде синоним за лизгање во нешто тесно и слатко. Иако може да направи да се чувствувате добро однадвор, тесната облека всушност не е среќен избор за вашето здравје. Всушност, тесната облека е преполна со еден тон проблеми.

Од стискање во тесни фармерки до  желбата да се напикате во тесни фустани, панталони што се прилепуваат на секоја кривина, па дури и облека за вежбална што го вакуумира секое парче месо…

…заедно со тоа што е непријатно, овој тип на облека може да има долгорочни последици врз вашето здравје и благосостојба.

Овде, ја откриваме вистината за тесните алишта и ги разоткриваме митовите дека убавината е болка, а широката облека е само за лупење низ дома. Ние цврсто веруваме во удобноста да се биде елегантен, симпатичен и искрено секси.

На крајот на краиштата, што е пошармантно од некој што е опуштен и среќен? Ајде да погледнеме како тесната облека го уништува вашето здравје.

7 работи што не сте знаеле дека може да се случат кога носите тесна облека
Се разбира, ние целосно ги поддржуваме сите да носат се што прави да се чувствуваат добро психички. Ние само сакаме да се погрижиме да го намалите тоа што одредена облека може да ви направи физички за да можете да донесете информирана одлука кога избирате што да облечете.

Проверете ги овие потенцијални несакани ефекти кои можат да бидат предизвикани од тесната облека.

1. Може да предизвика нервна состојба
Иако можеби сте заљубени во изгледот на рок-ѕвездата на тесни тесни фармерки, тие всушност можат да предизвикаат нервна состојба наречена meralgia paresthetica.

Оваа состојба покажува кога тесните панталони го притискаат страничниот феморален кожен нерв и може да предизвикаат чувство на пецкање во бутовите, да доведат до болка или вкочанетост и да направат вашите глуждови и стапала да се чувствуваат слаби.

Истражувањата покажаа дека ова прашање има корелација со оние кои носат облека за обликување или облека дизајнирана да го израмни стомакот. Иако најверојатно ќе исчезне кога ќе се префрлите на полабава ткаенина што слободно паѓа, ова е начинот на вашето тело да вика за помош.

Бен Танер, лекарски асистент од Фастинг Вел, лекувал неколку пациенти со мералгија парестетика и тоа не било убаво.

Во основа, тие имаат вкочанетост и пецкање на надворешната страна на бутот, како резултат на компресија на еден од нивните нерви. Ова често произлегува од луѓето кои носат градежни ремени, но и од секој што носи тесни панталони, особено со тесен струк.
Оваа состојба може да се влоши и со носење високи потпетици со фармерки бидејќи ја навалува карлицата напред, додавајќи дополнително компресија и оптоварување.

2. Може да ги иритира состојбите на кожата
Нашата кожа треба да дише, но кога носиме тесна облека, ја повикуваме ткаенината да се трие со нашата кожа што може да предизвика воспаление на кожата. Ова е особено проблематично за секој кој страда од чувствителна кожа или состојби како егзема, псоријаза или е склон кон осип поради одредени чувствителности.

Тесно притискање на облеката на деловите од телото може да доведе до интеракции со бои или хемикалии во ткаенината, поради што просторот, воздухот и многу простор за дишење се толку важни.

Кога ја нарушуваме нашата деликатна кожна бариера, обезбедуваме „ин“ за сите видови габични инфекции, бактериски инфекции, па дури и вирусни инфекции. Носењето тесна облека, исто така, може да доведе до заразување на фоликулите на влакната на нозете, особено за оние кои ги бричат нозете, а потоа носат пар тесни хеланки или панталони кои дополнително ја зголемуваат иритацијата.

3. Може да доведе до габични инфекции
Секој кој бил на милост и немилост на габични инфекции знае дека некои од дадените совети се да носат лесни памучни гаќички за да му помогнат на областа да дише. Габичната инфекција може да биде еден од најчестите здравствени проблеми што ќе произлезат од носење премногу тесни панталони, тесни фармерки, хеланки, спортска облека или облека, па дури и тесна долна облека.

Тоа е затоа што премногу тесната облека може да ја зголеми температурата на вашето тело и да ве натера да се потите повеќе, што е токму онаа средина што ја сакаат бактериите – особено околу препоните.

Тесниот синтетички материјал, исто така, ќе ја задржи таа влага на своето место, па затоа лабавите лелеави панталони или убавата широка облека во испотените летни денови се толку важни за да ве одржуваат ладни, свежи и чисти кога станува збор за каква било габична инфекција.

4. Може да придонесе за стомачни проблеми
Тесна облека и, особено, сè со тесен појас може да предизвика непријатност во стомакот. Нема ништо полошо од тоа да чувствуваш дека бендот ќе те пресече додека седиш.

Но, проблемите со тесниот појас ги надминуваат притисокот и непријатноста. Тие дури можат да бидат лоши за вашиот дигестивен систем и може да поттикнат зголемување на стомачната киселина. Не само што точката на притисок половината ќе ви ги притисне органите, туку и тесните панталони може да ја турнат стомачната киселина до хранопроводот што може да доведе до рефлукс на киселина и горушица.

Танер вели дека дигестивните проблеми се предизвикани од тесната облека бидејќи „тие не дозволуваат вашите црева и желудникот да се движат слободно додека се обидуваат да се згрчат и да ја туркаат храната“. Наместо тоа, цревата се набиени во мал простор и не можат да го поддржат дигестивниот процес.

5. Може да додаде до слаба циркулација
Тесно здолниште, тесен фустан, па дури и тесен градник можат да вкопаат и да ја прекинат лесната циркулација на крвта. Лошата циркулација е лоша вест, особено за оние кои веќе се изложени на ризик за здравствени проблеми како длабока венска тромбоза или згрутчување на крвта поради долго седење или прекумерна тежина или поради возраста, слаб имунолошки систем итн.

Да се има добра циркулација и здрав проток на крв е од суштинско значење за нашето долгорочно здравје, затоа прескокнете го тесното здолниште со молив и ставете во некои широки панталони.

6. Може да доведе до проблеми со ‘рбетот и мускулите
Слаби фармерки, здолништа со молив, структурирани фустани, тесна јакна, тешка чанта за рамо и шилести високи потпетици – сите овие модни избори може да доведат до нарушувања на ‘рбетот и проблеми со мускулите бидејќи имаат ефект врз начинот на кој вашите мускули и ‘рбетот остане во добра работна состојба.

Имаше еден тон истражувања за високите потпетици и проблемите што тие можат да ги предизвикаат со грбот и ‘рбетот, но кога се комбинира со тесна облека, ова може да предизвика секакви хаос што предизвикува сè, од стегање на мускулите до карпален тунел, артритис, па дури и проблеми со рамнотежата. .

7. Може да ве онесвести
Треба само да погледнеме наназад во времето кога една млада жена би носела корсет како главен моден стил за да ги видиме проблемите предизвикани од тесната облека. Корсетите доаѓаа со секакви неволји и беа дизајнирани да стискаат во половината до невозможни димензии.

За среќа, корсетите повеќе ги нема, но тоа не значи дека тие не се заменети со друг стил на тесна облека.

Корсетите ги заменивме со спандекс и тесни врвови и резултатот останува ист. Секој тесен врв може да го ограничи вашето дишење и да не дозволи вашите бели дробови да цицаат онолку воздух колку што им треба.

Краткорочниот резултат е со лицето надолу на подот; долгорочно е намален внес на кислород. На сличен начин, кошулите и вратоврските кои се премногу тесни околу вратот може да ја намалат циркулацијата во мозокот, што доведува до главоболки, заматеност и заматен вид.

Ние сме за мека и пријатна удобност. Уморни ни е да се наметнуваме на митот дека убавината е болка и дека жените треба да страдаат за да изгледаат добро во очите на општеството. Навистина веруваме дека нема ништо поубаво од некој кој се чувствува удобно и моќно кога станува збор за тоа што го носи и мислиме дека удобноста може да дојде од облеката што прави да се чувствуваме добро без да предизвика пад на нашето здравје и благосостојба. Еве да бидеме удобни, пријатни и кул во облека што не нè обложува.

Какво е вашето искуство со тесна облека? Дали имате навика или сте го замениле вашиот спандекс за полабав стил? Споделете ги сите ваши размислувања со нас во коментарите.