7 новогодишни решенија за подобрување на здравјето на вашето срце

Некои од најчестите новогодишни решенија - како што се поздраво јадење, повеќе вежбање, намалување на стресот или откажување од пушење - ќе направат голема разлика за вашето срце, дури и ако тоа не ви била намерата.

Некои од најчестите новогодишни решенија – како што се поздраво јадење, повеќе вежбање, намалување на стресот или откажување од пушење – ќе направат голема разлика за вашето срце, дури и ако тоа не ви била намерата.

Дознајте како 7 вообичаени решенија доаѓаат до срцето на вашето здравје.

Сакате да направите вашите новогодишни одлуки навистина да се бројат оваа година?

Некои од заветите што ги давате – да се храните поздраво, да вежбате повеќе, да го намалите стресот или да се откажете од пушењето – навистина влегуваат во суштината на работата.

„Заедничките новогодишни одлуки често се сведуваат на зајакнување на здравјето на срцето, дури и ако тоа не е нужно вашата првична намера“, вели интервентниот кардиолог Лесли Чо, доктор на науки.

Придржувањето до овие цели може да ви помогне да го подобрите здравјето на вашето срце на долги патеки.

Совети за подобрување на здравјето на срцето
Д-р Чо препорачува да направите седум резолуции за здраво срце кои ќе ви служат добро цела година – и пошироко.

1. Решете се да бидете физички активни
Физичката активност е важна за секого – и да, тоа значи и вие. Зошто? Бидејќи срцевите заболувања се причина бр. 1 за смрт на американските мажи и на луѓето на кои им е доделено машко при раѓање, додека жените и луѓето на кои им е доделена жена при раѓање имаат поголема веројатност да искусат помалку очигледни знаци на срцева болест што само давател на здравствена заштита може да ги идентификува.

„Да се оди на преглед е секогаш добра работа“, вели д-р Чо, кој посетува многу пациенти кои не биле на лекар со години. „Тоа е можност да разговарате со вашиот давател на здравствена заштита за какви било здравствени грижи што ги имате“.

Тие се обучени да забележуваат и управуваат со здравствени проблеми, вклучително и хронични болести како срцеви заболувања, кои не секогаш доаѓаат со видливи симптоми. За време на физички, тие ќе следат важни податоци поврзани со вашето срце, како што се вашите:

Крвен притисок.
Нивото на шеќер во крвта.
Нивото на холестерол.
Пулс.
Тие, исто така, ќе ве прашаат за вашите здравствени навики, како на пример колку често сте физички активни, како изгледа вашата исхрана и дали пиете, пушите или користите дрога – сите активности кои играат голема улога во здравјето на срцето.

2. Решете да се движите повеќе
Веќе знаете дека вежбањето е добро за вас, но иако вежбањето обично го поврзувате со затегната фигура и посилни мускули, тоа исто така прави свет на добро во вашето тело.

„Вежбањето го намалува холестеролот и крвниот притисок, кои се важни фактори на ризик за срцеви заболувања“, вели д-р Чо. „Тоа е исто така одлично за вашето ментално здравје и има драматично влијание врз вашата веројатност за развој на дијабетес“.

Но, не дозволувајте да бидете преоптоварени или одложени од идејата да го зголемите нивото на вашата активност. Малите чекори можат да имаат големо влијание врз здравјето на вашето срце.

„Можеби вежбањето значи да се симнете од лифтот еден кат пред вашата дестинација и да одите по тој дополнителен скали“, илустрира д-р Чо. „Можеби тоа значи да паркирате подалеку од влезот во вашата канцеларија и да пешачите малку повеќе. Овие мали нешта прават многу голема разлика“.

3. Решете се да следите исхрана здрава за срцето
Она што го јадете игра огромна улога во ризикот од срцеви заболувања, но д-р Чо не сака да го сметате за тоа како диета.

„Навистина прифаќањето на здрави навики во исхраната не е диета, тоа е начин на живот“, вели таа. „Не јадете само за секој поединечен ден; јадете за долговечност и за подобар квалитет на живот“.

Погледнете ги елементите на здравата исхрана за срцето и дознајте каде треба да направите промени. Без разлика дали ќе решите да станете целосно вегетаријанец во новата година, да започнете да внесувате повеќе храна од растителна основа или конечно да се справите со вашиот сладок заб, промените во исхраната можат многу да помогнат кон подобрување на здравјето на вашето срце.

„Диетата навистина има големо влијание“, повторува д-р Чо.

4. Решете се да го намалите стресот
Кога се чувствувате преморени и изнемоштени, не страда само вашето ментално здравје.

„Стресот е навистина силен фактор на ризик за срцеви заболувања“, предупредува д-р Чо. „Силно вознемирените луѓе имаат тенденција да имаат повеќе срцеви и мозочни удари“.

Стресот произведува хормон во вашето тело што предизвикува вашиот крвен притисок и отчукувањата на срцето до небо, што може да доведе до срцев удар и мозочен удар. Стресот, исто така, влијае на целиот ваш начин на живот, предизвикувајќи да јадете повеќе храна, да спиете помалку, а можеби дури и да пиете повеќе алкохол.

Оваа година, одлучете се да одвоите време во вашиот ден да правите работи што ќе ви помогнат да се опуштите. Обидете се да медитирате, да разговарате со пријателите, да излезете надвор на прошетка или да читате книга. И, се разбира, како што споменавме, секогаш постои вежбање, кое ги ослободува хормоните за намалување на стресот познати како ендорфини.

Ви треба малку дополнителна помош? Интернетот понекогаш може да го зголеми нивото на стрес (направете пауза од социјалните мрежи!), но исто така има потенцијал да биде алатка за добро. Има многу веб-локации и апликации кои можат да ви помогнат да останете смирени со прифаќање практики како медитација,  рефлексија и работа со здив.

5. Решете се да спиете повеќе
Скратувањето на спиењето може да предизвика секакви проблеми за вашето срце.

„Постојаното помалку сон може да го зголеми крвниот притисок и да предизвика воспаление“, објаснува д-р Чо. „Тој дел од мозокот што се активира за време на лишување од сон е во близина на делот каде што е гладта, па знаеме дека ако не спиете, јадете повеќе“.

Недоволното спиење може да придонесе и за хипертензија, атријална фибрилација и срцева слабост.

За да добиете повеќе сон:

Намалете го кофеинот во попладневните часови и навечер.
Ставете го телефонот настрана најмалку еден час пред спиење.
Спијте во ладна, темна просторија.

6. Решете да престанете да пушите
Ако пушите или користите други производи кои содржат никотин, решите да се откажете од оваа навика во новата година. Тоа е одлично за целото тело, вклучувајќи го и срцето.

„Пушењето е толку лошо за вашето срце“, нагласува д-р Чо. „Навистина, тоа е една од најлошите работи што можете да ги направите, не само за вашето срце, туку и за вашето целокупно здравје, вклучувајќи ги вашите бели дробови и мозокот“.

Таа, исто така, предупредува дека ризиците поврзани со пушењето се адитивни, надградувајќи ги сите постоечки фактори на ризик што можеби ги имате.

„Ако пушите и имате висок холестерол, сега сте го удвоиле ризикот“, вели таа. „Истото важи и ако пушите и имате висок крвен притисок или ако пушите и имате висок холестерол“.

Откажувањето може значително да го намали крвниот притисок и отчукувањата на срцето и да направи чуда за целокупното здравје и квалитетот на животот.

7. Решете се да го намалите алкохолот
Алкохолот има непобитни ефекти врз вашето срце. Може:

Забрзајте го пулсот.
Подигнете го крвниот притисок.
Предизвика неправилно чукање на срцето.
Пиењето многу алкохол исто така може да ги зголеми вашите триглицериди, еден вид маснотии во телото.

„Алкохолот се состои од шеќер, така што луѓето кои пијат многу алкохол имаат многу високи триглицериди“, забележува д-р Чо. „Високите нивоа на триглицериди го зголемуваат ризикот од дијабетес и панкреатитис, а високите триглицериди кај жените го зголемуваат ризикот од мозочен удар“.

Плус, пиењето помалку алкохол може да ви помогне да спиете подобро и да го намалите стресот. Може дури и да ви помогне да изгубите тежина со намалување на количината на празните калории што ги консумирате.

Обидете се да постигнете и одржувате здрава тежина
„Цел бр. 1 за повеќето Американци е да изгубат тежина“, вели д-р Чо, „и често, таа резолуција е првата што ја кршат“.

Но, постои причина зошто оваа листа на резолуции за здраво срце не вклучува „Реши да изгубите тежина“ како самостојна резолуција: кога ќе решите да ги правите другите работи на оваа листа, го ставате вашето тело во подобра позиција да да ја достигне својата најздрава тежина.

Ова може да го намали ризикот од:

Срцева болест.
Мозочен удар.
Дијабетес.
Хипертензија.
Висок холестерол и триглицериди.
Згрутчување на крвта.
„Губењето од пет до 10 килограми може да има значително влијание врз вашиот крвен притисок, ризикот од дијабетес, нивото на холестерол и многу повеќе“, додава д-р Чо.

Губењето тежина често е природен нуспроизвод на здраво јадење, повеќе движење и на друг начин грижејќи се за вашето здравје, па д-р Чо го засилува фокусирањето на модификација на животниот стил наместо на диета (и дефинитивно држење настрана од модните диети).

Ви треба мала помош? Има многу апликации за телефонот или таблетот кои можат да ви помогнат да го следите внесот на храна и вежбањето.

Како да се држите до резолуциите за здравјето на срцето
Ако решите да се поздравите оваа година, разговарајте со давател на здравствена заштита за вашите цели. Тие можат да обезбедат насоки, ресурси и поддршка за да ве одведат во вистинската насока и да ви помогнат да ги следите вашите новогодишни одлуки.

„Правењето на овие промени во животниот стил може да има драматично влијание врз здравјето на вашето срце“, охрабрува д-р Чо. Среќна Нова година!