Алергии на полен-природни начини да си помогнете

Постојат многу начини да се помогне во борбата против алергиите. Ако страдате од нив, вашиот општ лекар веројатно веќе ви препишал стероидна терапија или предложил соодветна имунотерапија. Можеби фармацевтот препорачал антихистаминици. Но, што ако ви кажеме дека природата се погрижила за лекови кои помагаат во оваа борба? Ви пренесуваме пет од најдобрите препарати, од кои секој се покажа како одличен лек против алергија на полен, а кој секој може сам да ги направи.

Постојат многу начини да се помогне во борбата против алергиите. Ако страдате од нив, вашиот општ лекар веројатно веќе ви препишал стероидна терапија или предложил соодветна имунотерапија. Можеби фармацевтот препорачал антихистаминици. Но, што ако ви кажеме дека природата се погрижила за лекови кои помагаат во оваа борба? Ви пренесуваме пет од најдобрите препарати, од кои секој се покажа како одличен лек против алергија на полен, а кој секој може сам да ги направи.

1. Парење(инхалација) со етерични масла
Затнат нос и отежнато дишење се најчестите симптоми на поленската треска, а еден од најдобрите домашни лекови за алергии е чистење на дишните патишта со пареа. Додавањето на етерични масла може да го подобри неговото дејство, додека билките дополнително ги чистат сите канали. Маслата од еукалиптус и лаванда се исклучително популарни, а за да ги испробате нивните придобивки, само додајте неколку капки во топлата вода над која ќе попарите. Исто така, можете да ставите неколку капки масло на хартиено марамче, кое потоа ќе го доближите до носот.

2. Домашен мед
Многумина веруваат дека консумирањето на две лажици домашен мед дневно ја намалува чувствителноста на организмот на локалниот полен. Алергиите би можеле да станат минато со овој природен лек, па вреди да се проба. Треба да се запомни дека оваа превенција е ефикасна доколку се практикува до три месеци пред сезоната на цветање. Медот е идеален сојузник и лек против алергии на полен.

3. Пробиотици
Истражувањето на Институтот за истражување на исхраната откри т.н добри бактерии кои се наоѓаат во пробиотиците, кои помагаат да се изгради имунитет и да се создаде отпорност на поленот од тревата. Исто така, се покажа дека испитаниците кои пиеле млеко со додаток на пробиотик, Lactobacillus casei, создале избалансиран имунитет.

Иако има и други намирници богати со овие добри бактерии (како органскиот јогурт), пробиотиците најчесто се препорачуваат како додаток во исхраната.

4. Храна која содржи антиинфламаторни состојки и антихистаминици

Доколку сакате да избегнете антихистаминици во форма на таблети и да ги внесете во организмот преку храната, треба да ги консумирате следните намирници кои не само што ќе го зајакнат вашиот имунитет, туку и во голема мера ќе ги намалат алергиските реакции:

Ѓумбир
Куркума
Лук
Лак
Рен
Портокалите
Киви
Ананас
Чили пиперки

Решен е списокот на намирници кои делуваат како лек за алергија. Но, што ако ви кажеме дека чајот е еден од лековите?

5. Билни чаеви
Куркумата и ѓумбирот се на врвот на листата на намирници кои треба да ги консумирате, а со нивната комбинација е откриен и посебен лек против алергија на полен. Овие индивидуално силни зачини помагаат во стимулирање на телото. Сè што треба да направите е да изрендате ѓумбир во топла вода и да додадете куркума и да пробате топол чај. Алергијата на полен повеќе нема да ви биде непријател. Ако сакате да пробате други вкусови, пробајте ги овие состојки:

Бел слез . Го смирува грлото и ослободува слуз, која потоа полесно ќе ја искашлате.
Нане. Ја намалува назалната конгестија и притисокот во главата.
Коприва. Ја намалува количината на хистамин во телото.
Камилица. Природен антихистамин, богат со антиинфламаторни состојки.
Со сите овие природни и домашни лекови за алергии на полен, симптомите без сомнение ќе исчезнат.