Аргановото масло во служба на убавината

Хидратација во текот на ноќта – нанесете една капка за хидратација на целото лице. Кожата е мека и мазна.

Чистење и тонизирање на кожата – додадете 2-4 капки во лосионот за чистење за да ги искористите предностите на хранливите материи пред хидратацијата.

Ексфолиација – измешајте со кафеав шеќер и користете ја смесата како пилинг за лицето. Оваа мешавина ќе ја ексфолира и регенерира кожата.

Акни – високата содржина на линолна киселина во аргановото масло помага во намалување на воспалението предизвикано од акните.

Стрии – аргановото масло помага во спречување на појава на стрии со тоа што ја подобрува еластичноста на кожата. Загрејте 2-3 капки чисто арганово масло меѓу дланките и со нежна масажа нанесете на проблематичните места.

Хидратација за целото тело – додадете неколку капки арганово масло во кокосово масло или друго природно средство за хидратација за да ги почувствувате придобвките за целото тело.

Третман на длабоко регенерирање во текот на ноќта – ако имате сува и кршлива коса, еднаш неделно направете третман со арганово масло за регенерирање на косата во текот на ноќта.

Балсам за коса – ова масло може да се користи и како балсам за коса. Помага при скротување на разлетаните влакна и ја штити косата од топлината на фенот, пресата и фигарото.