Чаеви кои го олеснуваат искашлувањето

Чаевите содржат многу антиоксиданти и имаат антимикробно делување, па заради тоа се одлични во борбата против настинка и грип. За лекување на инфекциите на дишните органи се користи и слезот... Го поттикнува излачувањето на слуз и го олеснува искашлувањето, а корисен е и при воспаление на грлото.

Чај од црвена пиперка (Го чисти организмот од вишок слуз при настинка и грип)

Начин на приготвување: Во 3 дл топла вода додадете црвена пиперка, на врвот од лажичка, и половина лимон.


Куркума против настинка и грип

Начин на приготвување: Лажица мелена куркума се прелива со зовриена вода. Се остава да отстои 5 до 10 минути, па се процедува. Се пие два до три пати на ден против настинка и грип.


Бел слез помага кај надразнето грло и силна кашлица

Начин на приготвување: Коренот од бел слез секогаш се приготвува со студена вода за да се зачува делувањето на слезот. Голема лажица слез се прелева до два децилитри вода и се остава да отстои барем два до три часа, додека не набабри. Се процедува, се затоплува на температура пријатна за пиење, па се пие во мали голтки, и тоа при симптоми на кашлица и надразнето грло.