Дали чистењето со правосмукалка е здраво

Стандардно ја чистите вашата куќа со правосмукалка за да се ослободите од сета прашина, нечистотија и бактерии и да бидете сигурни дека вашиот внатрешен воздух е здрав. Но, новото истражување сугерира дека некои правосмукалки можеби всушност ги влошуваат работите, а не ги подобруваат.

Стандардно ја чистите вашата куќа со правосмукалка за да се ослободите од сета прашина, нечистотија и бактерии и да бидете сигурни дека вашиот внатрешен воздух е здрав. Но, новото истражување сугерира дека некои правосмукалки можеби всушност ги влошуваат работите, а не ги подобруваат.

Одредени правосмукалки плукаат ситна прашина и бактерии назад во воздухот, каде што можат да шират инфекции и да предизвикаат алергии.

Австралиските истражувачи тестираа 21 правосмукалка од 11 производители, вклучително и два комерцијални модели. Вакуумите биле стари од шест месеци до 22 години и се движеле од помалку од 100 до речиси 800 долари. Брендовите вклучуваат Dyson, Electrolux, Hoover, iRobot и Sanyo. Истражувачите измериле 62 различни емисии во воздухот.

Сите ослободиле некои бактерии, прашина и алергени назад во воздухот. Поновите и поскапи правосмукалки генерално предизвикуваат помало загадување на воздухот во затворените простории отколку постарите, поевтини модели, покажа студијата.

Правосмукалките со високоефикасни филтри за честички за воздух (HEPA) испуштаат само малку пониски нивоа на прашина и бактерии од правосмукалките што не ги користеле овие специјални филтри. ХЕПА филтрите треба да отстрануваат 99,9% од поленот, животинскиот првут, па дури и бактериите од воздухот.

Новите наоди се појавуваат во Environmental Science & Technology.

„И чистењето со правосмукалка и актот на правосмукалката може да ослободат и повторно да суспендираат прашина и алергени, што доведува до зголемена изложеност“, пишуваат истражувачите од студијата од Технолошкиот универзитет во Квинсленд во Бризбејн, Австралија.

Совети за чистење на воздухот во затворените простории од професионалците.

Но, немојте да ја фрлате вашата доверлива правосмукалка толку брзо, вели д-р Вивиана Темино. Таа е доцент по алергија и имунологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мајами.

„За правосмукалката да направи повеќе штета отколку добро, треба да биде навистина стара правосмукалка која никогаш не била исчистена“, вели таа. „Општо земено, повеќето правосмукалки зафаќаат повеќе прашина, нечистотија и алергени отколку што ослободуваат.

ХЕПА филтрите сè уште се вистинскиот пат, вели таа: „Тие отстрануваат повеќе честички отколку што ослободуваат назад“.

Постојат и други работи што можете да ги направите за да го одржувате воздухот чист во внатрешноста. „Ако вие или некој во вашиот дом има алергии во затворен простор, ослободете се од вашиот тепих“, вели таа. „Ако имате фрлени килими, перете ги еднаш неделно во навистина топла вода. Ова ќе ги уништи грините од прашина и другите алергени“.

Прашините со пердуви само ја преместуваат прашината низ собата. Наместо тоа, обидете се со микрофибер или електростатска крпа. Овие не креваат прашина, вели таа.

Џефри Меј вели дека HEPA филтрите се уште се најдобри. Тој е главен научник во May Indoor Air Investigations во Тингсборо, Масачусетс, и автор на неколку книги, меѓу кои и My House Is Killing Me! Домашен водич за семејства со алергии и астма. „Непријатна стара правосмукалка дефинитивно ќе ослободи повеќе алергени отколку понова“, вели тој.

Неговиот совет? Набавете правосмукалка која има HEPA филтер и менувајте го филтерот и редовно чистете ја куќата. „Погрижете се да вакуумирате под мебелот и зад мебелот“, вели Меј. „Не можете да верувате во нештата што се акумулираат таму, а ова може да биде огромен извор на алергени.

Дејвид Кори, доктор, не е обожавател на правосмукалката. Кори е професор и шеф на одделот за имунологија, алергија и ревматологија на одделот за медицина на Медицинскиот колеџ Бејлор во Хјустон, Тексас.

Тој вели дека единствениот вид вакуум што има смисла е централната единица. Со нив, моторот и единицата за филтрирање се наоѓаат надвор од куќата, така што целата прашина се филтрира и нанадвор.

„Стандардните правосмукалки ќе испуштаат некаков вид прашина, но многу е загрижувачки да се дознае дека постарите единици исфрлаат уште повеќе честички“, вели тој.

„Ако го разбранувате тепихот со одење преку него или со правосмукалка, ќе ја аеросолирате оваа прашина, бактерии и спори, што ќе ја зголеми веројатноста дека ќе ги вдишите работите што ќе ги предизвикаат вашите симптоми“, вели тој.

Ако имате алергии или астма, заменете ги теписите со тврди плочки, дрвени или линолеумски подови, вели тој. „Користете го најдобриот вакуум што можете… HEPA филтрите можеби не се толку добри како што ги прикажуваат производителите, но сепак, ако имате астма, користете ги.

 „Ќе заврши подобра работа од конвенционалниот филтер“.

„Подобро е да се продолжи со редовно чистење со правосмукалка“

Џил А. Нотини вели дека чистењето со правосмукалка на домот сè уште е вистинскиот пат. Таа е потпретседател за комуникации и маркетинг на Здружението на производители на апарати за домаќинство.

Нотини не можеше да ја прегледа студијата, но вели дека соопштението на Американското хемиско здружение во врска со тоа не ја наведува да заклучи „дека секој треба да престане да го чисти својот дом. Далеку е подобро да продолжи редовното чистење со правосмукалка и чистење за да се намалат честичките и помогне да се подобри севкупниот квалитет на воздухот во затворените простории“, вели таа за WebMD.

 

Извор:тука