Дали е безбедно да се јадат јајца секој ден?

Можете да готвите јајца на многу начини. Од мафини со омлет од зеленчук до пржени јајца со пржен ориз, па дури и обична храна - јајцата се разноврсна храна што се вклопува во речиси секоја утринска рутина (и одлична е и за други оброци). Но, дали може да имате премногу јајца во еден ден?

Ако јадете повеќе од едно јајце дневно, можеби ќе сакате да го намалите.
Можете да готвите јајца на многу начини. Од мафини со омлет од зеленчук до пржени јајца со пржен ориз, па дури и обична храна – јајцата се разноврсна храна што се вклопува во речиси секоја утринска рутина (и одлична е и за други оброци). Но, дали може да имате премногу јајца во еден ден?

Регистрираната диететичарка Сузан Кембел, РД, споделува што ги прави јајцата здрави и кога можеби ќе треба да ги намалите.

Дали јајцата се здрави?
Едно јајце ви дава 6 грама протеини и тие се преполни со витамин А, витамин Е, витамин Б12, витамин Б9 (фолат) и лутеин.

„За некој со строг буџет, тоа е добар, евтин извор на различни хранливи материи и висококвалитетни протеини“, вели Кембел.

Секој од овие витамини игра важна улога во неколку области:

Витаминот А го поддржува здравјето на вашите очи, видот, метаболизмот и развојот на клетките.
Витаминот Б12 игра улога во одржувањето на вашите нервни клетки и крвни зрнца здрави.
Витаминот Е делува како антиоксиданс за заштита на клетките од оксидативно оштетување.
Фолната киселина (или витаминот Б9) му помага на вашето тело да создаде нови црвени крвни зрнца и помага во растот и развојот на фетусот додека сте бремени.
Лутеинот е вид на органски пигмент познат како каротеноид. Исто така, пронајден во лососот, морковите и слаткиот компир, изобилството на лутеин создава потемна, побогата жолчка и се покажа дека ја намалува макуларната дегенерација поврзана со стареењето.
Белките и жолчките имаат различни својства. Белките содржат околу 60% од вкупната количина на протеини во јајцето, додека жолчката содржи повеќе заситени масти и холестерол.

Студиите кои ги испитуваа масните киселини во жолчката покажаа дека жолчките имаат антивоспалителни својства, антиоксидантни својства, помагаат во подобрување на меморијата и обезбедуваат кардиоваскуларна заштита. Кога се јадат цели, други студии сугерираат дека јајцата може позитивно да влијаат на мускулната маса, иако се потребни поопсежни студии.

Дали е во ред да јадете јајца секој ден?
Поради нивните бројни придобивки, во ред е да јадете едно цело јајце, вклучувајќи ја и жолчката, секој ден ако немате кардиоваскуларни болести и имате здраво ниво на холестерол во крвта. Или можете да измешате две белки со секоја жолчка за да си дадете повеќе протеини.

Ако навистина имате кардиоваскуларни болести или високо ниво на холестерол, треба да ја ограничите потрошувачката на јајца на само три до четири цели јајца неделно – правило кое е исто така добро за секој кој сака да има повеќе од едно јајце во исто време.

Причината зошто сакате да се обидете да избегнете повеќе од една жолчка од јајце секој ден е затоа што жолчката има заситени масти и може да го зголеми нивото на ЛДЛ холестерол (лошиот холестерол) во крвта. Иако храната што ја јадете не е единствениот фактор за развој на висок холестерол, сепак е важно да ги имате на ум кога одлучувате што да ставите во вашата чинија.

Кога готвите јајца, исто така, не сакате да додавате дополнителни животински масти како путер, маснотии од сланина и сало, бидејќи тие исто така имаат заситени масти во нив“, советува Кембел. „Подобро е да користите маслиново масло или некој вид масло од растително потекло, а белките од јајцата можете да ги запечете без да додадете многу животинска маст така што ќе ги пржете со зеленчук, салса или различни билки.

Поради високата содржина на холестерол во жолчката од јајце, можеби ќе сакате да го намалите ако имате некоја од следниве состојби:

Срцева болест.
Хиперлипидемија (висок холестерол).
Дијабетес тип 2.
Треба да размислите и за купување јајца одгледани на пасишта или органски јајца бидејќи жолчката од тие јајца има тенденција да има помалку холестерол и повисоки нивоа на лутеин. Во една студија, истражувачите откриле дека консумирањето едно јајце на ден значително го зголемува нивото на лутеин без зголемување на нивото на холестерол.

Кембел забележува дека некои луѓе на возраст над 65 години би можеле да бидат загрижени да јадат јајце секој ден поради ризикот од висок холестерол. Но, студиите покажаа дека холестеролот за луѓето 65 и постари е помалку засегнат од нивната исхрана отколку оние на возраст од 30 години и помлади, така што тие можат да имаат до две цели јајца дневно ако имаат нормално ниво на холестерол.

„За постарите, тоа може да биде и поголем извор на протеини“, вели Кембел.