Дали е во ред да се пие кафе на празен стомак?

Кофеинот, исто така, може да го зголеми крвниот притисок и да предизвика вашето срце да се чувствува како  чука пребрзо или да прескокнува отчукувања (палпитации на срцето). Може да почнете да ги доживувате овие несакани ефекти во рок од 10 минути по пиењето на првата шолја, иако вообичаено е потребно до еден час за да се појават целосните ефекти на кофеинот.

Тоа е добро за повеќето, но може да ги влоши металоидите и чиревите ако сте склони кон нив. Ако шолја кафе е првото нешто по кое посегнувате по будењето, не сте сами. Според Националната асоцијација за кафе, дури 9 од 10 љубители на кафе го започнуваат денот со парна шолја кафе – често пред да залак тост или житарки.

Но, дали тој топол пијалак на празен стомак може да биде лош за вашето здравје? Веројатно не, вели регистрираниот диететичар Ентони Ди Марино, РД, ЛД.

„Вашиот дигестивен систем е неверојатно сложен и ефикасен“, вели тој. „Повеќето луѓе немаат никаков проблем да пијат кафе на празен стомак.

Кои се здравствените ризици од пиењето кафе на празен стомак?
Платформите за социјални медиуми како TikTok придонесоа за ширење на сомнителни здравствени трендови и дезинформации. Меѓу нив е и идејата дека пиењето кафе на празен стомак е лошо за вас.

Ди Марино разоткри два вообичаени митови и споделува зошто е во ред да се ужива во таа чаша без храна.

Мит број 1: Кафето ви дава лош рефлукс и горушица
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) се јавува кога вентилот помеѓу вашиот стомак и хранопроводникот (цевката за храна) не се затвора правилно. Кога тоа ќе се случи, содржината на вашиот стомак – вклучувајќи храна, пијалоци и стомачна киселина – се враќа во хранопроводникот. Може да почувствувате чувство на печење во градите познато како металоиди.

Истражувањето дали кафето предизвикува рефлукс или ги влошува симптомите не е дефинитивно. Една студија која ги испитуваше ефектите на кафето врз дигестивниот систем покажа дека факторите како дебелината и другите хронични здравствени состојби предизвикуваат рефлукс, а не самиот пијалок. Но, една друга студија открила зголемени симптоми на рефлукс откако учесниците пиеле кафе, чај или газирани пијалоци со кофеин.

„Кафето и кофеинот можат да го зголемат производството на стомачна киселина“, споделува DiMarino. „Кафето исто така го релаксира вентилот, дозволувајќи вишокот киселина да влезе во вашиот хранопровод. И двете реакции може да предизвикаат потешки и почести симптоми на рефлукс.

Ако сте склони кон рефлукс или металоиди, но не сакате да се откажете од утринското кафе,  Ди Марино препорачува да додадете млечен крем или млеко со малку маснотии или алтернатива на млекото.

„Мастите во млекото понекогаш ги влошуваат симптомите на рефлукс“, вели тој. „Но, млечните производи со малку маснотии можат да дејствуваат како тампон помеѓу желудочната киселина и слузницата на желудникот, што помага да се спречи горушица“.

Мит бр. 2: Кафето предизвикува чир
Чировите се рани кои се формираат во желудникот или тенкото црево. Тие предизвикуваат горење болки во стомакот, надуеност и горушица. Иако можеби сте слушнале дека стресот и исхраната (вклучувајќи го и кафето) предизвикуваат пептичен улкус, истражувањата покажуваат дека тоа не е точно.

Главната причина за чиревите се инфекциите со Helicobacter pylori (H. pylori), бактерии кои ја нагризуваат заштитната обвивка на вашиот стомак и дозволуваат стомачната киселина да го оштети ткивото. Другата главна причина за чир е прекумерната употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ), како ибупрофен и аспирин.

Но, се чини дека кафето не игра улога. Едно истражување го испитуваше консумирањето кафе и формирањето на чир кај повеќе од 8.000 луѓе кои живеат во Јапонија. Студијата не откри значајна врска, дури и кај луѓето кои пиеле три или повеќе чаши секој ден.

Сепак, важно е да се забележи: иако кафето не може да предизвика чир на желудникот, може да ја зголеми количината на желудочна киселина што ја создавате. Ако веќе имате чир, поголема количина на киселина во желудникот може да ги влоши вашите симптоми.

Дали има несакани ефекти од пиењето кафе на празен стомак?
Пиењето кафе пред да јадете можеби нема да биде лошо за вашето здравје. Но, тоа може да доведе до неколку несакани несакани ефекти.

Зголемено нервоза или анксиозност
Вашето тело го апсорбира кафето (а со тоа и кофеинот) побрзо кога нема ништо друго во вашиот стомак. Оваа брза апсорпција може да ги интензивира ефектите на кофеинот, правејќи да се чувствувате вознемирени, нервозни или раздразливи.

Кофеинот, исто така, може да го зголеми крвниот притисок и да предизвика вашето срце да се чувствува како  чука пребрзо или да прескокнува отчукувања (палпитации на срцето). Може да почнете да ги доживувате овие несакани ефекти во рок од 10 минути по пиењето на првата шолја, иако вообичаено е потребно до еден час за да се појават целосните ефекти на кофеинот.

Ако откриете дека ги доживувате овие ефекти по утринската чаша, решението е едноставно: јадете нешто заедно со пијалакот.

„Имањето храна во стомакот ја забавува апсорпцијата на кофеинот во крвотокот“, вели Ди Марино.

Тој исто така препорачува да не додавате шеќер во вашата утринска шолја.

„Шеќерот предизвикува скок на шеќерот во крвта“, вели тој. Комбинацијата на шеќер и кофеин може да ви даде брз излив на енергија, проследен со пад што ве остава поуморни од порано. Можеби ќе се најдете во циклус на посегнување по уште една шолја кафе со повеќе шеќер.

Брзо патување до тоалетот
Дури 1 од 3-ца луѓе кои пијат кафе пријавуваат желба за голема нужда откако уживаат во топла пијачка. Оваа потреба од број два може да се случи од четири до 30 минути откако ќе ја спуштите чашата.

Истражувањата покажуваат дека киселините во кафето се тие што предизвикуваат какање. Овие киселини го стимулираат производството на хормони – конкретно, гастрин и холецистокинин, кои предизвикуваат неволни мускулни контракции во вашиот дигестивен систем. Тоа ги поттикнува вашите црева да се движат.

Не е јасно дали пиењето кафе на празен стомак ќе ги разбуди вашите црева побрзо. Но, наодите сугерираат дека кафето со кофеин е исто толку ефикасно како и храната, и 23% поефикасно од кафето без кофеин, во создавањето на ефект од типот на лаксатив.

Кога треба да пиете кафе?
Навистина не постои „најдобро време“ за пиење кафе, вели Ди Марино: „Секој различно реагира на кофеинот и кафето, затоа слушајте го вашето тело“.

Некои луѓе немаат проблем да пијат кафе на празен стомак. Но, ако не сте еден од нив, Ди Марино предлага да бидете сигурни дека вашиот појадок има барем едно од овие:

Влакната во тостот од цели зрна, житарките или овесната каша го апсорбираат кафето во вашиот стомак и помагаат во неутрализирање на стомачните киселини.
Здравите масти, како оние во авокадото, јаткастите плодови и путерот од јаткасти плодови, можат да го намалат воспалението во вашиот дигестивен тракт предизвикано од зголемената стомачна киселина.
Храната богата со протеини, вклучувајќи јајца, јогурт и урда, може да го забави варењето и апсорпцијата на кофеинот.