Дали ферментираниот лук во мед е добар за настинки?

Ферментираниот лук во мед е домашна мешавина која комбинира две популарни намирници и им овозможува да ферментираат заедно околу еден месец. Резултатите се двојни: чешниња ферментиран лук кои се слатки и моќни, и ферментиран мед со тенка текстура и силен, лукест вкус.

Самиот мед може да помогне во смирување на болките во грлото, а лукот има својства за зајакнување на имунитетот, но не треба да одите по ферментиран пат. Регистрираната диететичарка Бет Червони, РД, ЛД, објаснува што е ферментиран мед лук и што може (и што не може) да направи за вас.

Што е ферментиран лук мед?
Ферментираниот лук во мед е домашна мешавина која комбинира две популарни намирници и им овозможува да ферментираат заедно околу еден месец. Резултатите се двојни: чешниња ферментиран лук кои се слатки и моќни, и ферментиран мед со тенка текстура и силен, лукест вкус.

Но, чекај, што е ферментација, сепак?

„Ферментацијата е природен процес што предизвикува микроорганизмите во храната да се разградат на хемиско ниво“, објаснува Червони. „Веројатно веќе сте запознаени со други ферментирани намирници како кисела зелка и кимчи, кои имаат поинаков вкус и текстура од нивните оригинални верзии. Тие исто така имаат добри бактерии кои можат да имаат корист за здравјето на цревата“.

За да направите ферментиран мед од лук, ставете сурови чешниња лук во тегла, покријте ги со мед и потоа оставете ја затворената тегла на ладно место да ферментира најмалку еден месец (иако треба да ја превртувате теглата наопаку секој втор ден за да осигурајте се дека целиот лук е покриен). Процесот на ферментација започнува кога сокот од лукот се меша со медот, разградувајќи ги двете состојки на хемиско ниво.

Нема навистина ништо штетно за ферментираниот меден лук (иако има неколку ризици кои моментално ќе ги покриеме). Но, дали е навистина толку добро за вас како што тврдат влијателите на „велнес“ на социјалните мрежи? Да истражуваме.

Дали ферментираниот мед од лук делува при настинки?
Обожавателите тврдат дека ферментираниот лук мед може да помогне во зајакнувањето на вашиот имунолошки систем и ублажување на симптомите на обичната настинка, но не постојат научни студии кои потврдуваат дека оваа комбинација има некоја посебна моќ.

И лукот и медот имаат свои познати здравствени придобивки. Тие може да помогнат да се олеснат некои од вашите симптоми или да ви биде поудобно кога сте затнати или имате болки во грлото.

„Јадењето чешниња лук и консумирањето мед што се ферментира со лук дефинитивно може да помогне малку да ги издувате синусите“, вели Червони, „а медот, генерално, може да помогне да се смири болката во грлото. Сепак, во целина, ферментираниот мед од лук нема никакви магични лековити или превентивни својства“.

Кои се придобивките од лукот и медот?
Целата возбуда околу медот од ферментиран лук не е толку изненадувачки, кога ќе ги земете предвид здравствените придобивки од лукот и медот поединечно.

Докажано е дека медот помага:

Смирува  воспалено грло.
Ублажува кашлица.
Намалува воспаление.
Помага да се намали секрецијата на слуз.
„Кога ве боли грлото, земањето лажичка мед во топла вода или чај може да ја покрие слузницата на грлото и да ви обезбеди некои од оние лековити својства што се наоѓаат во медот“, вели Червони. „Тоа е домашен лек кој постои долго време“.

Медот Манука, особено, има повеќе антибактериски својства од другите популарни видови мед. Всушност, истражувањата покажуваат дека земањето мед од манука може да помогне во намалувањето на Streptococcus mutans, вид на бактерија која предизвикува болки во грлото – но тоа не значи дека ќе ве спречи некогаш да се разболите.

А потоа има лук. Овој лут зеленчук, кој е дел од семејството на кромид, го добива својот силен мирис од органското соединение наречено алицин. Тоа стои зад многу здравствени придобивки на лукот, како што се:

Својства за зајакнување на имунитетот.
Антивоспалителни својства.
Придобивки за здравјето на срцето, вклучително и помагање за проширување на крвните садови (што го олеснува регулирањето на крвниот притисок).
Но, генерално, ферментираниот мед лук е малку како оган јаболковина, уште еден неодамна ревитализиран домашен лек кој добива популарност на TikTok: „Направен е со здрави состојки, но тоа не значи дека се поздрави кога ќе ги соберете сите заедно“, појаснува Червони. . „Има некои ризици што треба да се имаат на ум, исто така“.

Потенцијални ризици од лук и мед
Постојат неколку можни ризици од консумирање и лук и мед, без разлика дали поединечно или заедно:

Може да доведе до ботулизам: и суровиот мед и лукот носат ризик од ботулизам, ретка, но сериозна болест која го напаѓа нервниот систем на вашето тело.
Не е безбеден за бебиња: медот не е безбеден за деца под 1-годишна возраст, кои се изложени на висок ризик од ботулизам кај новороденчињата.


Високо ниво на шеќер: Како и секоја форма на шеќер, медот треба да се консумира умерено. И иако медот има понизок гликемиски индекс од белиот шеќер, сепак може да го зголеми нивото на гликоза кај луѓето со дијабетес.
Може да содржи загадувачи: Иако медот генерално се смета за безбеден, студиите покажаа дека многу форми на него се загадени со пестициди, тешки метали и бактерии.

Потенцијални алергени: Се разбира, ќе сакате да избегнете ферментиран мед лук ако сте алергични или на мед или на лук.
Ако правите ферментиран мед лук, важно е правилно да го чувате во херметички затворен сад. Ако мириса на гаден или изгледа чудно, најдобро е да го фрлите.

Дали треба да го пробате?
Ферментираниот мед од лук доаѓа со малку севкупни ризици, а неговите состојки имаат својства кои можат да помогнат во ублажување на некои од симптомите на настинка, како кашлица или болки во грлото. Но, како и другите таканаречени домашни лекови, нема одеднаш да го зацврсти вашиот имунолошки систем, да ја излечи вашата настинка или да направи некој друг вид на магија.

Не постои лек за обичната настинка, но има многу работи што можете да ги направите за да помогнете во управувањето со симптомите додека таа тече (вклучувајќи додавање обичен мед во вашиот топол чај, без потреба од ферментација).

„Кога имате настинка или грип, она што е најважно е доволно да се одморите, да останете хидрирани, да избегнувате кофеин и алкохол – такви работи“, вели Червони. „Ферментираниот мед од лук нема да ја расчисти вашата болест или да ве спречи да се разболите на прво место“.